Dlaczego spektakle w teatrach są mniej popularne niż kino?

Mimo, że wydarzenia kulturalne w teatrze są bardziej spektakularne niż seanse filmowe to z roku na rok można zauważyć, że ludzie wolą seans w kinie aniżeli teatralną salę. Powodów jest kilka. Na szczęście, nigdy nie będzie tak, że teatry będą puste, w związku z czym warto zastanowić się, jakie spektakle i gdzie oglądać. Kino, nawet najbardziej widowiskowe nie jest bowiem w stanie oddać tych samych emocji co sztuka teatralna. Wybrać teatr czy kino?

Ludzie chodzą do kina, ponieważ…

Kino jest tańsze niż teatr. Ceny spektakli są czasem nawet parokrotnie droższe niż seanse filmowe. Poza tym, repertuar w kinie jest bogatszy. Do kina można pójść w każdej wolnej chwili, natomiast na wyjście do teatru trzeba się uprzednio przyszykować. W teatrze obowiązuje również strój galowy, co nie jest wymagane w kinie. Więcej ludzi odwiedza kina, odkąd pojawiła się technika 3D. Z kolei, teatry w Warszawie to tylko i wyłącznie standardowe efekty. Dla młodszego pokolenia, które nastawione jest bardziej na innowacyjność niż na doznania jest to po prostu bardziej atrakcyjne. Kolejnym argumentem przemawiającym na rzecz kina jest również to, że zazwyczaj ludzie w czasie wolnym umawiają się ze znajomymi, a jak wiadomo, więcej znajomych chętniej wybierze się do kina niż na seans teatralny.

A może jednak warto wybrać się do teatru…

Mimo, że więcej argumentów przemawia za kinem to nie brakuje osób, które z chęcią chodzą do teatru. Wynika to z tego, że ludzie przyzwyczajeni do konsumpcjonizmu chcą obcować ze sztuką wyższą. Nie wystarcza im szybki seans. Chcą coś przeżyć. A takich emocji, jakich mogą doznać w kinie nie będą w stanie przeżyć nigdzie więcej. Warto wobec tego od czasu do czasu zapoznać się z repertuarem, w ulubionym teatrze. Znaleźć seanse, które przypadną nam do gustu. Warto też do wspólnego wyjścia do teatru zachęcić bliskich. Z pewnością, kiedy zjawimy się w teatrze to od razu poczujemy się lepiej. Raz na jakiś czas dobrze będzie zobaczyć jakąś ciekawą sztukę teatralną. Na pewno dzięki temu wzbogacimy się duchowo i poprawimy sobie nastrój.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ