Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Już od wielu lat gry planszowe są jedną z rozrywek, które najczęściej wybierają zarówno dzieci… jak i dorośli. To doskonały sposób na rozrywkę dla całej rodziny, który umożliwia wspólne zacieśnianie więzi i naukę poprzez zabawę. Gry planszowe odpowiednio dobrane do wieku rozwijają intelekt, zdolności manualne oraz zmysł planowania i podejmowania decyzji. Obecnie każdy sklep z grami planszowymi dla dzieci oferuje bardzo szeroki wybór różnych modeli gier planszowych, które mogą poza planszą zawierać karty, makiety czy figurki, rozwijające wyobraźnię. To także świetna opcja na fun z przyjaciółmi w domu. Gdzie znajdziesz najlepsze gry planszowe? Jakie wybrać?

Gra planszowa dla dzieci – kategorie

Gry planszowe można podzielić na wiele sposobów – ze względu na losowość, mechanikę, liczbę graczy czy też kategorię. Bardzo często ciężko jest konkretnie sklasyfikować daną grę, ponieważ zahacza ona o kilka gatunków lub daje różne możliwości poprowadzenia rozgrywki. A jaki sklep z grami planszowymi dla dzieci wybrać? Przede wszystkim taki, który oferuje szeroki wybór dla uczestników z każdej kategorii wiekowej. Znaczna część z nich oferuje także opcje takie jak: dostawa/wysyłka za darmo od zakupów o określonej kwocie. W niektórych możesz także znaleźć ciekawe promocje, na przykład tygodniowe przeceny na daną kategorię gier. 

Liczba graczy

Podział gier ze względu na liczbę graczy wyróżnia gry wieloosobowe (dla 2, 3 lub większej liczby graczy) a także jednoosobowe. 

Losowość

Losować w grach wpływa na styl rozgrywki oraz ich zróżnicowanie. Wysoki czynnik losowości posiadają wszystkie gry, w których przed wykonaniem ruchu należy rzucić kośmi. 

Mechanika rozgrywki

Najbardziej tradycyjne gry planszowe posiadają planszę z ustawionymi pionkami, które w kolejnych rundach przesuwają się zgodnie z zasadami. Do klasyków tego rodzaju można zaliczyć np. szachy, młynek czy warcaby. W wielu grach dodatkowo używa się kości (np. Chińczyk), żetony czy płytki. Niektóre gry mogą także posiadać planszę o nieregularnym kształcie lub takim, który zostaje stworzony przez graczy podczas rozgrywki, dzięki czemu każda partia może wyglądać inaczej. Na jej przebieg może także wpływać wylosowana karta czy obrana przez uczestników strategia.

Gry planszowe – kategorie i przykłady gier

Gra może zostać także sklasyfikowana ze względu na tematykę lub typ rozgrywki. Do najpopularniejszych kategorii zaliczają się tutaj:

  • Gry strategiczne
  • Gry ekonomiczne
  • Gry wojenne
  • Gry logiczne
  • Gry przygodowe
  • Gry słowne
  • Gry familijne.

Artykuł sponsorowany

Share