Do czego wykorzystuje się autoklawy kosmetyczne i medyczne

autoklawy kosmetyczne

Autoklawy kosmetyczne i medyczne to inaczej sterylizatory, które odpowiadają przede wszystkim za proces wyjaławiania. Polega on na całkowitym wyeliminowaniu drobnoustrojów, które żyją na elementach urządzeń kosmetycznych i medycznych. Szczególnie istotna jest odpowiednia sterylizacja tych części, które mają bezpośredni kontakt ze skórą i mogą powodować zakażenie.

Gdzie najczęściej używane są autoklawy kosmetyczne i medyczne?

Autoklawy stosowane są przede wszystkim w kosmetyce i medycynie. Najczęściej możemy je zobaczyć w gabinetach medycyny estetycznej, które wykonują inwazyjne zabiegi. Są nieodłącznym elementem wszystkich gabinetów, w których wykonuje się zabiegi. W medycynie dziedziną, która wykorzystuje autoklawy, będzie stomatologia. Sterylizuje się nimi narzędzia wielokrotnego użytku, aby zawsze były jałowe i całkowicie czyste.

Bez używania autoklawów wzrasta ryzyko zakażeń, które powodują drobnoustroje obecne na powierzchniach elementów urządzeń kosmetycznych i medycznych. Choroby, które wywołują, są często nieuleczalne i bardzo niebezpieczne. Mikroorganizmy mają w ludzkim ciele idealne środowisko do aktywacji oraz wywoływania chorób, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o sterylizacje naszych urządzeń.

Jak działają autoklawy?

Głównym zabójcą, który wspomaga autoklaw w działaniu, jest wysoka temperatura. Prowadzi ona do ścinania białek mikroorganizmów, dzięki czemu są one całkowicie niszczone. Po takim zabiegu nawet w kontakcie z organizmem ludzkim nie będą w stanie przeżyć i wywołać choroby.

Połączenie wysokiej temperatury w postaci pary wodnej oraz wysokiego ciśnienia to najbardziej skuteczni zabójcy dla drobnoustrojów. Ważne jest, aby podczas sterylizacji została zachowana doskonała próżnia. Pozwoli to odciąć tlen wszystkim mikroorganizmom, które potrzebują go do przeżycia i wzmocni efekt wyjałowienia.

Cały proces możemy bezpośrednio nadzorować, dzięki czemu łatwo jest uniknąć błędów i niedopatrzeń, które mogą owocować błędami w sterylizacji. Unikniemy dzięki temu niebezpieczeństwa i zmniejszymy ryzyko zakażeń. Aby proces wyjaławiania był jak najbardziej skuteczny, warto się do niego dobrze przygotować.

Narzędzie wielokrotnego użytku, które chcemy wysterylizować, powinny zostać wcześniej wstępnie zdezynfekowane, aby przynajmniej zdezaktywować niektóre mikroorganizmy. Następnie dobrze jest opłukać je pod bieżącą wodą. Słabsze bakterie i drobnoustroje można zniszczyć za pomocą samej dezynfekcji, jednak jest ona niewystarczająca w przypadku niektórych odmian.

Czym wyróżniają się autoklawy kosmetyczne i medyczne?

W pracy autoklawów ważne jest przede wszystkim to, że wykorzystują nowoczesne technologie i skuteczne możliwości techniczne. Dostępne na rynku egzemplarze są już w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu jedyne co musimy robić to obserwować czy proces przebiega, tak jak należy. Pozwala nam to oszczędzić dużo czasu i skutecznie wysterylizować narzędzia.

Kupując autoklaw, warto sprawdzić, iloma programami się posługuje. Minimum dla profesjonalnego autoklawu to trzy programy, jednak może być ich więcej. Zdecydowanie skróci to czas sterylizacji i pozwoli na częstsze używanie naszych narzędzi. Takie urządzenia dostępne są na https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.

Artykuł sponsorowany

Share