Dziewczęce spodnie – historia walki o wygodę

Dziś kobiety noszą to, na co mają ochotę. Jeśli chcą, mogą założyć garnitur i krawat, mimo że to ubrania mocno kojarzone z mężczyznami. Nie zawsze tak było. Powszechnie wybierane przez dziewczyny spodnie przed XIX wiekiem zarezerwowane były dla płci przeciwnej.

Spodnie nie dla dziewczyn

Dziewczęce spodnie to zasługa feministek. W XIX wieku ta typowo męska część garderoby stała się przedmiotem walki o zmianę społecznego statusu kobiet. Przedstawicielki płci pięknej domagały się zniesienia obostrzeń w stosunku do ich ubioru. Chciały nosić spodnie i skrócić spódnice.

Jednym z pierwszych rodzajów kobiecych spodni – dziś często noszonych przez młode dziewczyny – były bloomersy, czyli bufiaste pantalony ze zwężeniami przy kostkach.

Pod koniec XIX stulecia dziewczęce spodnie zyskały popularność jako element stroju sportowego. Kobiety pojawiające się w nich na salonach były jednak wyśmiewane. Nie zrażały się mimo to, lansując spodnie na ulicach światowych stolic mody. Społeczne uznanie dziewczęce spodnie zdobyły dopiero w trakcie I wojny światowej.

Pionierki przecierają spodniom szlaki

Spodnie dla dziewczyn wywalczyły takie osobistości jak Marlene Dietrich, George Sand czy Coco Chanel. Tej ostatniej kobiety zawdzięczają spodnie z wysokim stanem. Projektantka uznała je za doskonały element stroju rekreacyjnego. Przekonały one również gwiazdę kina Katharine Hepburn, która określiła je mianem najwygodniejszego stroju.

Historia spodni to w dużej mierze historia jeansów. Ich pierwszy dziewczęcy model pojawił się w 1935 roku, choć nie od razu zdobył aprobatę. Popularnością wśród kobiet cieszył się natomiast spodnium.

Przełom nastąpił w latach 60., kiedy dziewczynom przyznano prawo do publicznego noszenia spodni, także w pracy. Od tego momentu projektanci zaczęli zachęcać kobiety do tej części garderoby nowymi dodatkami i oryginalnymi fasonami.

Jeansowa rewolucja

Kolejne dziesięciolecie to wielki powrót jeansów, które wreszcie zostały zaprojektowane jako wygodne spodnie ze stretchem. Zdobyły uznanie dziewczyn, głównie we Francji. Popularnością cieszyły się przede wszystkim dzwony.

Współcześnie dziewczęce spodnie są znacznie popularniejszym wyborem niż sukienki czy spódnice. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich kobiet, a zwłaszcza dla tych najmłodszych, które potrzebują dużo ruchu i swobody. Dziś spodnie dla dziewczyn w różnym wieku są wszechobecne w każdym sklepie. 

Share