Eko biuro – jak urządzić ekologiczne biuro?

Eko biuro - jak urządzić ekologiczne biuro

Na życiu w zgodzie z naturą powinno nam szczególnie zależeć, ponieważ to właśnie nasze działania kreują rzeczywistość i przyszłość. Wszelkie proekologiczne zachowania są odbierane z entuzjazmem przez większość społeczeństwa, stąd też popularne stało się wśród największych przedsiębiorstw stawianie na rozwiązania przyjazne środowisku.

Jednak nie tylko te największe firmy powinny stawiać na ekologiczne rozwiązania, powinien to robić każdy.

Nie będzie to dla nikogo nowością, że biuro reprezentuje firmę, a od jego odbioru wiele zależy, dlatego warto zadbać o to, by urządzić je w sposób ekologiczny, nie tylko ze względu na odbiór klientów, czy kontrahentów, ale ze względu na odpowiedzialność za naszą Planetę. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak to zrobić.

Sprzęt

Oprócz oczywistych mebli w wyposażeniu biura liczy się także sprzęt, na którym pracujemy. Świetnym eko rozwiązaniem jest wykorzystanie używanego sprzętu, takiego jak komputery poleasingowe, zamiast kupno nowych egzemplarzy. Po pierwsze jest to możliwość do zaoszczędzenia całkiem sporej sumy pieniędzy i zakup komputerów biznesowych o bardzo dobrych parametrach, a po drugie zmniejszamy sumę elektrośmieci, które są poważnym zagrożeniem współczesnego świata, a ich ilość z roku na rok rośnie. Laptopy poleasingowe, drukarki i akcesoria w duchu zero waste możemy znaleźć na: https://rnew.pl.

Świadomość pracowników i segregacja śmieci

Z pozoru działania wymagające niewiele wysiłku, są właśnie tymi, które zmieniają świat. Ważne jest to, aby uświadomić ten fakt swojemu zespołowi i odpowiednio egzekwować najprostsze ekologiczne czynności, takie jak segregowanie odpadów. Należy przede wszystkim wyposażyć swoje biuro w kosze do segregacji śmieci. Możecie martwić się, że nie będą one elegancko wyglądały, na szczęście jest wiele firm, które specjalizują się w projektowaniu mebli biurowych i pomyślało o ekologicznych, a zarazem stylowych propozycjach pojemników służących do segregowania odpadów.

Oświetlenie i oszczędność papieru

Jeżeli pragniesz, aby Twoje biuro stało się ekologiczne, to musisz zamienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Jednak wyjątkiem są toalety, w których należy pozostawić klasyczne żarówki, ze względu na częstotliwość włączania i wyłączania światła. Jeżeli jednak dopiero projektujesz swoje biuro, pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do naturalnego światła i wykorzystanie go w stopniu maksymalnym, dlatego duże i szerokie okna, to coś, na co trzeba definitywne postawić. Kolejnym ekologicznym elementem, który możesz wykorzystać w swoim biurze jest papier. Należy zaznaczyć, że papier w biurach z wszelkich surowców, jest najczęściej używany, dlatego warto używać takiego cudu techniki, jakim jest drukarka wyposażona w opcję druku dwustronnego. 

Na każdym człowieku ciąży odpowiedzialność za naszą Planetę, jednak nie każdy czuję tę odpowiedzialność, dlatego bądźmy dla innych przykładem i starajmy się zachęcić tych opornych do dbania o środowisko, na przykład poprzez stworzenie ekologicznego biura. Aby stworzyć eko biuro, przede wszystkim zadbajmy o sprzęt elektroniczny, który został już kiedyś kupiony i porzucony, wykorzystajmy go – tanie laptopy poleasingowe, które spokojnie mogą posłużyć nam jeszcze wiele lat. Dodatkowo zmotywujmy swoich pracowników do podstawowych czynności ekologicznych, oraz zadbajmy o odpowiednie żarówki do poszczególnych pomieszczeń. Takie proekologiczne wybory powinno wprowadzić każde istniejące już przedsiębiorstwo.

Materiał partnera

Share