Ekologiczne mięso

Jakie zalety ma mięso ekologiczne?

Termin „ekologiczny” robi furorę w mediach i wśród konsumentów. Jest to także okazja do częstych nadużyć. Co znaczy, że mięso jest ekologiczne i czy w ogóle warto inwestować w produkty mięsne ze znakiem eko?

Zalety ekologicznego mięsa i wędlin

Podczas produkcji zdrowej żywności, muszą zostać zachowane specjalistyczne standardy, które dotyczą na przykład lekarstw podawanych zwierzętom. Mięso ekologiczne nie może pochodzić z hodowli, w której wykorzystuje się antybiotyki, hormony i środki na odrobaczenie. Dodatkowo zwierzęta z ferm ekologicznych są przetrzymywane w zdecydowanie lepszych dla nich warunkach, na przykład drób jest chowany bezklatkowo. To istotne, jeżeli komuś na sercu leżą także takie aspekty hodowli zwierząt.

Według badań, brak w spożywanym mięsie syntetycznych środków, zapobiega wyniszczeniu naturalnej mikroflory jelit, pojawieniu się leukemii, alergii i zaburzeń układu nerwowego. To istotne szczególnie w procesie żywienia małego dziecka. Mięso ekologiczne ma wyższą jakość i lepsze wartości odżywcze. Posiada ono wyższą zawartość kwasów omega-3, a także lepszy bilans witaminowy. Wszystko to wpływa na stan zdrowia konsumentów takich wyrobów.

Jak wybrać ekologiczne mięso?

Przede wszystkim produkty prawdziwie ekologiczne kupić można bezpośrednio od rolnika lub producenta, którzy dysponują odpowiednim certyfikatem (zawsze należy to sprawdzić), a także w wyspecjalizowanym sklepie. Cena tego typu asortymentu będzie zdecydowanie wyższa, niż masowej produkcji dostępnej w standardowych sklepach spożywczych. W przypadku decydowania się na wędlinę ekologiczną, warto sprawdzić jej realny skład. Czasami warto także poszukać zaprzyjaźnionego rolnika, który nie posiada wielkiego gospodarstwa. Takie osoby częściej nie podają swoim zwierzętom wszelkiego typu dodatków do pasz i karmią je bardziej naturalnie, bo jest to dla nich po prostu bardziej opłacalne. Może to być również dobre źródło naturalnych produktów, w tym mięsa. W Polsce nie ma zbyt wielu producentów mięs i wędlin z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi. W procesie wytwarzania ekologicznego mięsa, kontroli podlega zarówno producent, jak i przetwórca, i dystrybutor.

Rola smaku

Ekologiczne mięso z pewnością ma inny smak. Wędliny bez wszelkiego typu środków mających za zadanie poprawić jej walory smakowe, jest zdecydowanie bardziej delikatna. To samo dotyczy mięsa. Już nawet niewprawny konsument odróżni produkt wyższej jakości. Takie wyroby inaczej zachowują się również w czasie obróbki termicznej. Inną kwestią jest krótszy termin przydatności do jedzenie takich produktów. To wszystko wynika z braku w nich sztucznych dodatków chroniących przed zepsuciem. Często po samym smaku i wyglądzie mięsa można już rozpoznać, czym zwierzę było karmione.

Z pewnością warto zdecydować się na kupowanie ekologicznego mięsa. Należy jednak pamiętać, by w swoim postanowieniu dbania o zdrowie być konsekwentnym. Trzeba cały jadłospis zmienić pod kątem produktów ekologicznych, ponieważ tylko wówczas osiągnąć można odpowiednie efekty.

Autor artykułu Spiropharm – naturalne preparaty

Share