Fiodor Dostojewski – książki i życiorys

Fiodor Dostojewski

Dostojewski to bez wątpienia jeden z najważniejszych autorów literatury światowej. Jego dzieła na stałe weszły do kanonu klasyków czytanych przez kolejne pokolenia zafascynowane talentem rosyjskiego pisarza. Poniżej przybliżamy nie tylko postać wybitnego twórcy, ale także kilka jego dzieł. Zapraszamy do lektury!

Fiodor Dostojewski – życiorys

Dostojewski przyszedł na świat w roku 1821 w Moskwie. Jego dzieciństwo nie było łatwe – matka zmarła, kiedy był nastolatkiem, a ojciec po jej śmierci nadużywał alkoholu. Mimo że został osierocony w bardzo młodym wieku, autorowi udało się ukończyć studia – inżynieria wojskowa interesowała go jednak znacznie mniej niż literatura. Po rozstaniu  z wojskiem zaczął stawiać pierwsze kroki jako pisarz. Już w 1844 roku wydał swoją pierwszą powieść, „Biedni ludzie”, która zdobyła uznanie krytyków. Jego szczęście nie trwało jednak długo – w 1849 roku został aresztowany za działalność polityczną, skazany na śmierć, a ostatecznie zesłany na Sybir. To tam Dostojewski poznał swoją żonę, Marię Isajewę, z którą przeprowadził się do Petersburga. Ich małżeństwo nie było jednak udane. Maria zmarła młodo, po latach choroby, a niedługo po niej odszedł brat pisarza, który pozostawił swoją rodzinę z ogromnymi długami. Dostojewski postanowił zaopiekować się jego żoną i dziećmi, co doprowadziło do tego, że sam popadł w kłopoty finansowe. Kilka lat później spotkał miłość swojego życia, Annę Snitkin. Pisarza i dużo młodszą żonę połączyło ogromne uczucie – Anna wiernie opiekowała się od lat chorującym na padaczkę Fiodorem oraz znosiła jego zamiłowanie do hazardu. Pisarz zmarł w 1881 roku w Petersburgu. 

Twórczość pisarza

Fiodor Dostojewski zyskał międzynarodową sławę dzięki znajdującym się w jego dorobku literackim powieściom psychologiczno-filozoficznym, wnikającym w głąb ludzkiej psychiki i starającym się wytłumaczyć ludzkie żądze, pobudki i zachowania. Za najdoskonalsze z nich uznaje się „Zbrodnię i karę”, „Idiotę”, „Biesy” oraz „Braci Karamazow”. Dostojewski z największą starannością przedstawiał nawet najbardziej skomplikowane stany psychiczne swoich bohaterów, ukazując je w całej okazałości i w sposób pozbawiony oceny. Człowiek w oczach pisarza jest kruchy i potężny jednocześnie, prosty i niewyobrażalnie skomplikowany. To właśnie tacy bohaterowie zapewnili autorowi miejsce w kanonie światowej literatury. 

Dostojewski – książki

W Polsce najpopularniejszym dziełem Fiodora Dostojewskiego jest zdecydowanie „Zbrodnia i kara„, która od wielu lat jest także lekturą obowiązkową w szkole. Opowiada ona o losach biednego studenta, Rodiona Raskolnikowa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę. Ten czyn staje się dla bohatera przekleństwem, z którym życie nigdy nie będzie już takie samo.  

W „Idiocie” pisarz kreuje postać księcia Myszkina, chcącego naśladować Jezusa Chrystusa. Ten dziecinnie naiwny i ufny wobec ludzi bohater zupełnie nie przystaje do otaczającego go świata pełnego zła i ludzkiej nienawiści, przez co wpada w pułapki, z których trudno mu się wydostać. 

Biesy” to powieść napisana przez Dostojewskiego po powrocie z zesłania na Sybir. Była ona odpowiedzią na pogłębiające się w Rosji nastroje nihilistyczne, doprowadzające do politycznej i moralnej dewaluacji. Książka jest historią rewolucji, której pomysł narodził się w małym miasteczku, gdzie głównym spiskowcem był Piotr Wierchowieński. Określa się ją jako dzieło antyutopijne, jawnie sprzeciwiające się społecznemu anarchizmowi. . 

Bracia Karamazow” to ostatnia powieść autora –  intrygująca opowieść o tajemnicy łączącej trzech braci, którzy postanowili targnąć się na życie własnego ojca. To rozprawa o dobru i złu, ludzkiej moralności i człowieczeństwie, które niekiedy staje się dla nas największym brzemieniem

Obok twórczości Fiodora Dostojewskiego nie sposób przejść obojętnie. Jego powieści od wielu lat poruszają kolejne pokolenia czytelników, zaskakując przedstawionym w nich obrazem człowieka z krwi i kości, niedoskonałego i pogubionego w kolejach losu. Jeśli do tej pory było Ci nie po drodze z tytułami jego autorstwa, to najwyższy czas to nadrobić! Mamy nadzieję, że ten artykuł Cię do tego zainspirował! 

Artykuł sponsorowany

Share