Garść pomysłów na przepiękny sufit

Jednym z aspektów, które są czasami zaniedbywane podczas aranżacji mieszkania jest właściwe wykończenie sufitu, który bardzo często po prostu traktujemy białą farbą. Tymczasem istnieje mnóstwo rozwiązań, które pozwalają uczynić sufit wyróżniającym się elementem starannej kompozycji, jaką jest przemyślana aranżacja wnętrz. W tym artykule zamieściliśmy szereg wskazówek, dzięki którym będzie można uczynić sufit naprawdę przepięknym.

Wykończenie sufitu- Nie bójmy się koloru

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wykończenie sufitu w interesujący wizualnie sposób będzie zagranie kolorem, szczególnie jeżeli sufit znajduje się wysoko w pomieszczeniu, ponieważ wtedy nie ma ryzyka, że jego wyrazista barwa przyczyni się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia. W takim przypadku możemy pozwolić sobie na naprawdę różnorodne, intensywne barwy. Ciekawym rozwiązaniem niewątpliwie będzie pomalowanie sufitu na kolor inny niż barwa ścian, który jednocześnie bardzo dobrze ją uzupełnia. W ten sposób sufit wyróżni się na tle ścian, jednocześnie tworząc z nimi interesującą kompozycję kolorystyczną.

Decydując się na malowanie sufitu, powinniśmy przemyśleć wybór rodzaju farby. To wyboru mamy:

farby błyszczące – pomagają rozświetlić wnętrze, jednak nie zakrywają niedoskonałości powierzchni
farby matowe – doskonale maskują wszelkie uszczerbki powierzchni

Sztukaterie znowu w modzie

Orac Decor
Sztukateria Orac Decor

Oddzielną sprawą jest dekoracja sufitu. Tutaj mamy sporo możliwości, szczególnie że w ostatnich latach wraca interesujący, klasyczny pomysł na dekorację, jakim jest sztukateria. Obecnie mamy dostępnych na rynku dużą ilość interesujących rozet, gzymsów, listew i kasetonów, które doskonale sprawdzają się w klasycznych wystrojach, jednak odpowiednio zastosowane mogą wpasować się również w bardziej nowoczesne koncepcje wystroju. Sztukateryjne dekoracje można z łatwością umieszczać na suficie samodzielnie z użyciem odpowiedniego kleju, nie martwiąc się o ich solidność, ponieważ doskonale trzymają się one powierzchni, do których są przymocowane.

Sztukateria ścienna
Sztukateria ścienna potrafi doskonale ożywić każde wnętrze. Spróbujcie zastosować ją w swoich salonach. Są łatwe w montażu i odporne na wilgoć.

W zależności od obranej koncepcji kolorystycznej możemy sztukaterie pokrywać farbą, dzięki czemu mamy szansę zyskać szeroką gamę efektów estetycznych. Ważną zaletą tych ozdób jest również możliwość ochrony sufitu przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz ukrywania niedoskonałości. Nic dziwnego więc, że kojarzone przed długi czas z jednej strony z budynkami w stylu historycznym, z drugiej zaś wykończeniami wnętrz lat 80. i 90. sztukaterie znowu wracają do łask – to rozwiązanie, które daje szereg atrakcyjnych możliwości zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

Zalety sufitów podwieszanych

Ciekawą opcją dla osób zainteresowanych sufitem o interesującym wyglądzie będą sufity napinane wykonane z tworzyw sztucznych. Z perspektywy estetyki ich największą zaletą jest możliwość właściwie dowolnego modyfikowania kształtu konstrukcji, a także faktury i kolorystyki materiału. Sprawia to, że możemy pozwolić sobie na sufity posiadające ciekawe zakrzywienia, które wpasują się w nawet najbardziej awangardowe koncepcje wnętrz. Z praktycznego punktu widzenia nie bez znaczenia również jest lekkość, trwałość i niepalność materiału.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona maszwnetrze.pl.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sukienka to jeden z ulubionych elementów damskiej garderoby. Odpowiednio dopasowana…