Idealne wesele boho? W zgodzie z zero waste!

wesele-boho

Popularność stylu boho rośnie z każdym rokiem – nic dziwnego, skoro opiera się na swobodzie i nawiązuje do natury. Wesele boho, zwłaszcza urządzone w plenerze, to sposób na nieskrępowaną sztywnymi zasadami zabawę, którą dodatkowo uświetnią motywy zero waste. Nie martwiąc się tym, jak wiele śmieci zostawimy po hucznym świętowaniu, możemy całą uwagę skupić na tańcach i rozmowach. Ekologiczne akcesoria idealnie pasują także do samej estetyki boho, która garściami czerpie z natury.

Oszczędność i zamienniki papieru

Najłatwiej jest ograniczyć ilość odpadów, stawiając na ekologiczne zamienniki tradycyjnych akcesoriów. Jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska zwyczajów jest rozrzucanie konfetti z tworzywa sztucznego. Również papierowe posiada wady – na przykład barwniki mogą budzić wątpliwości. Zamiast tego, aby podkreślić łączność z przyrodą typową dla stylu boho, można zrobić konfetti z liści lub płatków kwiatów. Nie będzie konieczności sprzątania – rośliny rozłożą się same. Z kolei zaproszenia ślubne i inne papierowe akcesoria, takie jak winietki i zawieszki na wódkę, mogą być wykonane z papieru z odzysku. Papier kraftowy czy makulaturowy zwiększy przede wszystkim ekologiczność dodatków. Jeśli jego ekologiczne pochodzenie jest widoczne, tym lepiej będzie pasował do stylu boho ze względu na luźną estetykę, daleką od idealnie gładkich faktur.

Co jeszcze może być wykonane z papieru?

Dekoracje papierowe doskonale pasują do idei less waste, w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych. Jeśli posiadamy stare arkusze kolorowego papieru lub neutralny papier ekologiczny, można wykonać z niego origami, które ozdobi weselne stoły. Impreza odbywająca się na zewnątrz skorzysta na tym szczególnie – papierowe dekoracje łatwo będzie posprzątać, zbierając je do jednego pojemnika i oddając na makulaturę. Świetną ozdobą na weselu boho będą też girlandy z papieru. Sprawdzą się zarówno w sali, jak i w plenerze – można powiesić je na drzewach czy na altanie. Własnoręcznie wykonane girlandy pomogą przygotować wesele o obniżonych kosztach.

Słomki do napojów w duchu zero waste

Przy rozważaniach o zastosowaniu papieru na weselu, należy wspomnieć o papierowych słomkach. Tradycyjne, plastikowe słomki są okryte złą sławą ze względu na ich dużą szkodliwość dla zwierząt żyjących w oceanach. Dlatego ekologiczne słomki papierowe są coraz łatwiej dostępne, a także równie wygodne w użytkowaniu co ich mało ekologiczne odpowiedniki. Warto zaoferować je swoim gościom, podając drinki i inne napoje ze słomką papierową jako atrakcyjnym dodatkiem.

Ekologia to idea bliska wielu sercom, a jej stopniowe wprowadzanie w życie codzienne nie jest trudne. Warto skorzystać z przyjaznych środowisku rozwiązań także na weselu – wyjątkowy dzień w interesującej odsłonie zyska w ten sposób jeszcze więcej uroku.

Artykuł sponsorowany

Share