Indeks Sneakerheada: Ile dni trzeba pracować, aby zarobić na markowy outfit?

Indeks Sneakerheada

Zespół analityczny SneakerStudio stworzył raport, w którym weryfikuje jak długo należy pracować, aby zarobić na markowy outfit o wartości około 3000 zł. Czy Polak musi pracować taką samą liczbę dni co Niemiec lub Szwajcar? Kto zarabia najwięcej, a kto najmniej? Jaką wypłatą, na tle innych krajów, może pochwalić się Polak? I czy w ogóle jest się czym chwalić? Sprawdź!

Wysokość pensji w różnych krajach – Polska na szarym końcu

Dysproporcje w kwestii zarobków są bardzo duże i niestety, ten temat mocno dotyka polskich realiów. W naszym kraju średnia pensja wynosi 3 953 zł, co daje ósme miejsce w rankingu. Znaczy to tyle, że tylko w 7 innych krajach zarobki są niższe, a w aż 26 – wyższe, a nawet – o wiele wyższe. Polak ze średnią wypłatą zarobi w ciągu roku około 47 436 zł. 

Najgorsza w rankingu okazała się Bułgaria ze średnią pensją  2 426 zł, a najlepsza – Szwajcaria, gdzie zarobki wynoszą  25 710 zł miesięcznie. 

Wnioski są szokujące – na roczną pensję Polaka Szwajcar będzie pracował jedynie niecałe 2 miesiące. 

Pierwsze miejsce zajmuje Szwajcaria. Jej mieszkańcy ze swoją średnią pensją mocno wybijają się na tle innych państw (zarobki rzędu 25 710 zł miesięcznie). Na drugiej pozycji znajduje się Islandia (z kwotą 16 293 zł miesięcznie), a podium zamyka Norwegia z bardzo dobrym wynikiem (16 128 zł miesięcznie). Jak widać, dysproporcje pomiędzy drugim a trzecim miejscem są niewielkie. 

Ile musisz pracować, by nosić markowe ubrania?

Polak, który zarabia średnią krajową pensję, na markowy outfit musi pracować prawie 115 godzin (114,57), czyli 14,3 dnia. Sytuacja jest podobna u naszych sąsiadów – Słowaków. Tam, na ciuchy o wartości 3000 zł, trzeba pracować 14,8 dnia. 

Szwajcarzy zarabiają najwięcej, a więc pracować muszą najkrócej. Na zakupy za 3000 zł mogą pozwolić sobie już po 2,2 dniach roboczych (czyli po upływie 17,6 godzin). Wniosek jest prosty: Szwajcar, w porównaniu do Polaka, będzie mógł zrobić zakupy niemal 8 razy szybciej. Podobnie sytuacja wygląda także w innych krajach – na Islandii (3,5 dnia), w Norwegii (3,5 dnia) czy Luksemburgu (3,6 dnia). 

Dużym zaskoczeniem jest wynik USA. Okazuje się, że amerykański sen nie jest dostępny dla wszystkich. Statystyczny obywatel USA, zarabiający średnią miesięczną pensję, na outfit o wartości 3000 zł będzie musiał pracować 3,6 dnia (czyli 29,15 godzin). To wynik bardzo dobry, ale okazuje się, że nienajlepszy.  

Całość raportu jest dostępna pod tym adresem: https://sneakerstudio.pl/indeks-sneakerheada-ranking-zarobkow-i-srednich-cen-butow-2021-blog-pol-1621491129.html 

Materiały partnera

Share