Internet światłowodowy – zalety oraz wady

Obecnie Internet stanowi jedno z najbardziej istotnych narzędzi, z którego na co dzień korzysta większość z nas. Służy nie tylko do pracy, rozrywki, ale też sprawnemu załatwieniu spraw codziennych. Nic zatem dziwnego, iż zależy nam na tym, żeby był on najszybszy z możliwych. W dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z różnorodnych rozwiązań. Pośród tych, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest Internet światłowodowy. To metoda na bezawaryjną i szybką dostępność do sieci, która zdecydowanie staje się coraz bardziej popularna. Jakie zalety posiada Internet światłowodowy? Czy ma jakieś wady?

Jak działa światłowód?

Światłowód, mimo tego, iż nie jest tak nowym odkryciem, jak może się nam wydawać, zdecydowanie stanowi najnowocześniejszy i najlepszy sposób na przesyłanie różnych informacji. Transmisja odbywa się w tym przypadku przy pomocy światła – światłowód jest wykorzystywany celem jego propagacji. Medium, czyli światłowód właściwy jest trochę grubszy aniżeli ludzkie włosy.

Zalety Internetu światłowodowego – niezawodność oraz stabilność

Sieć światłowodowa będzie w stanie zapewniać nam szybko działający Internet, który jest w stanie spełniać oczekiwania wszystkich użytkowników. Plusy takiego rodzaju sieci to nie tylko jej szybkość, która jest można powiedzieć zawrotna (tym bardziej, jeśli porównamy ją do możliwości innego rodzaju rozwiązań). Mówiąc o nim nie można nie wspomnieć także o niezawodności oraz stabilności internetowego łącza.

Światłowodowe kable znajdują się zwykle pod ziemią, gdzie wtłacza się je w specjalistyczne ochronne rury. Dzięki czemu nie są w stanie im zaszkodzić chociażby niezbyt korzystne atmosferyczne warunki. Awarie takiego rodzaju sieci zdarzają się dosyć sporadycznie. Warto mieć także na uwadze fakt, iż światłowód jest obecnie nierzadko dostępem do innych usług poza Internetem, takich jak chociażby telewizja czy telefonia. Dzięki czemu można sporo oszczędzać nabywając usługi w jednym pakiecie.

Jakie wady posiada Internet światłowodowy?

Biorąc pod uwagę przyłączanie do światłowodowej sieci, warto brać pod uwagę nie tylko plusy, ale również i minusy Internetu tego typu. Najważniejszym minusem, jaki ma światłowód będzie jego znacznie ograniczona dostępność. Chociaż światłowodowe sieci, są bardzo dynamicznie rozwijane na terenie całego kraju, ciągle nie brak jest w Polsce lokalizacji, w których pozostają one niedostępne. Obecnie bez żadnych kłopotów skorzystać możemy z takiej opcji tylko w większych miastach.

Mając na myśli wady światłowodowego Internetu, nie można nie wspomnieć także o kruchości światłowodowych kabli. Fakt, iż w środku nich usytuowane jest szklane włókno, sprawia, iż wiele spośród nich pozostaje niezbyt odpornych na zgniatanie czy też zgięcia. Po zrobieniu światłowodowej instalacji zwykle nie są one już problemem, ale ich zamontowanie musi zostać wykonane z dużą dokładnością oraz dbaniem o uniknięcie uszkodzeń – z tego właśnie względu warto będzie zlecić przeprowadzenie prac odpowiednio doświadczonym osobom, które przeprowadzają optotelekomunikacyjne badania.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tworzenie biżuterii to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Żyjąc…