Jak dbać o skórę suchą i wrażliwą? Kilka praktycznych porad.

Jak dbać o skórę suchą i wrażliwą

Skóra wrażliwa i sucha, musi być odpowiednio pielęgnowana przez cały rok. By uniknąć podrażnień i zaczerwienienia, należy stosować specjalne kroki. Sama skóra u dorosłego człowieka to prawie dwa metry kwadratowe i trzy kilogramy – dzięki temu chroni nie tylko nasze narządy wewnętrzne, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi pochodzenia zewnętrznego. Zapobiega utracie wody z organizmu, ma wpływ na regulację temperatury ciała, służy nam jako narzędzie zmysłowe (będąc silnie unerwioną, pozwala na odbiór wielu bodźców, zarówno tych przyjemnych, jak i nieco mniej pożądanych).

Mając to wszystko na uwadze, rodzi się podstawowe pytanie: jak dbać o skórę suchą i wrażliwą? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Skóra wrażliwa, skóra sucha – co, jak i dlaczego?

Problem wrażliwej i suchej skóry może być wrodzony lub pojawić się dopiero z wiekiem (zwłaszcza u kobiet po okresie przekwitania skóra staje się cienka i sucha, a zjawisko to dotyka skóry twarzy, dłoni i miejsc intymnych). Niekiedy problemy ze skórą mogą być zwiastunem poważnej choroby, często jednak jest to defekt urody, z którym łatwo sobie poradzić. Uszkodzenie płaszcza lipidowego naskórka (na skutek zimnego, gorącego powietrza lub nadmiernego wystawienia skóry na promieniowanie słoneczne) sprawia, że z naskórek szybciej traci wilgoć. Niekiedy również ma na to wpływ przyjmowanie leków regulujących ciśnienie krwi, które zmniejszają ilość wody w skórze.

Jak dbać o skórę na ciele?

Można zadawać sobie mnóstwo pytań: jak dbać o skórę twarzy, jak dbać o skórę głowy, jak dbać o skórę pod oczami, jak dbać o skórę nóg lub nawet jak dbać o skórę pod pachami. Osobną kategorię stanowią pytania: jak dbać o skórę latem i jak dbać o skórę w ciąży. Odpowiedź jest uniwersalna: sucha i wrażliwa skóra wymaga odpowiedniego nawilżania i natłuszczania. Można działać stopniowo: najpierw polecamy stosować krem lub balsam nawilżający, a następnie pokryć ją olejkiem. Nawilżanie zregeneruje warstwę rogową skóry, która jest odpowiedzialna za utrzymanie właściwego poziomu wilgotności. Kosmetyk natłuszczający pomoże uzupełnić poziom lipidów i nie dopuści do utraty wilgoci przez skórę. Starajmy się zbyt intensywnie nie pocierać wrażliwej skóry ręcznikiem po kąpieli, a także nie stosować kosmetyków, które zawierają alkohol. Lepiej sprawdzą się te, które powstają na bazie olei roślinnych.

Sprawdź peelingi kawowe, które pozwolą Ci zadbać o skórę.

Artykuł sponsorowany

Share