Jak dobrze przygotować się na sezon rowerowy?

Zimowe przesilenie już minęło, dni powoli stają się coraz dłuższe i powolutku będzie zbliżał się początek wiosny. Wiele osób rezygnuje z przejażdżek rowerowych w najzimniejszych miesiącach roku i z niecierpliwością czeka na cieplejsze dni. Zanim jednak przyjemna aura powróci na stałe, warto już teraz zastanowić się, czy jest się gotowym na kolejny sezon rowerowy.

Kolarstwo można uprawiać na różne sposoby. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Jednak przygotowania do nowego sezonu dla każdego rowerzysty będą podobne. Zimowe miesiące to najlepszy moment na spokojne sprawdzenie stanu posiadanych akcesoriów takich jak kask rowerowy, światła, sakwy czy rękawiczki. W razie potrzeby zostanie jeszcze sporo czasu na wybór nowego sprzętu. Bliżej wiosny trzeba też upewnić się, że rower jest sprawny i jazda na nim będzie bezpieczna. Możesz to zrobić samodzielnie lub już teraz rozejrzyj się za polecanym serwisem rowerowym w swojej okolicy.

Dobierz kask rowerowy

Kask rowerowy to najważniejszy element wyposażenia rowerzysty. Niezależnie od rodzaju posiadanego roweru czy uprawianego stylu jazdy, powinno się mieć go zawsze na głowie. Dobrze dobrany kask rowerowy uratował zdrowie, a nawet życie niejednej osoby. Na rynku jest ich bardzo duży wybór, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ jest to element, który ma za zadanie chronić głowę przed możliwymi urazami. Kask nie może pochodzić z drugiej ręki z niewiadomego źródła, które nie daje nam pewności, że nie brał udziału w wypadku. W takiej sytuacji nadaje się on niestety tylko do wyrzucenia, ponieważ nie da się gołym okiem zobaczyć mikrouszkodzeń skorupy. Warto zainwestować w niego nawet wyższą kwotę niż początkowo się zakłada – porządny kask to inwestycja we własne zdrowie.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Z elementów, które są mocowane bezpośrednio do roweru najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie. Trzeba upewnić się, że jest ono zgodne z polskimi przepisami prawa i w razie potrzeby uzupełnić je tak, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach, zwłaszcza nocą. Niestety rowerzyści przemieszczający się na rowerach bez odpowiednich świateł i elementów odblaskowych są spotykani bardzo często. Nawet, jeśli planujesz uprawiać kolarstwo tylko za dnia, koniecznie wyposaż się w porządne oświetlenie – powinno się go używać nie tylko nocą, ale również w trakcie utrudnionej widoczności, czyli np. we mgle czy w deszczu. Poza tym każdemu może się zdarzyć nieprzewidziana sytuacja, gdy będzie zmuszony wrócić do domu już po zmroku.

sezon rowerowy

Przejrzyj inne przydatne akcesoria

Dodatkowe akcesoria rowerowe mają swoją określoną żywotność. Intensywnie używane rękawiczki przecierają się z czasem, uchwyt na bidon może pęknąć, a metalowy koszyk ulega korozji. Najlepiej jest zebrać wszystkie posiadane akcesoria w jednym miejscu, przejrzeć ich stan i zastanowić się, czy czegoś nie brakuje. Nie są to przedmioty pierwszej potrzeby, jednak wielu rowerzystom ułatwiają życie i uprzyjemniają czas spędzany na dwóch kółkach. Warto zadbać o to, by były sprawne.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pierwsze miesiące roku to dla wielu z nas czas rozliczania…