Jak działa cytrynian potasu?

cytrynian potasu (1)

Cytrynian potasu, czyli inaczej potassium citrate, to organiczna forma potasu, której cechą charakterystyczną jest wysoka wchłanialność. Wykazuje dużo lepszą tolerancję na kwasy żołądkowe niż formy nieorganiczne. Dlatego też cytrynian potasu ma kluczowe znacznie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Reguluje m.in. gospodarkę wodną ustroju, dzięki czemu utrzymanie homeostazy staje się możliwe. Jak dokładnie działa ten kluczowy pierwiastek?

Jak ważny jest potas?

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym, jeśli chodzi o funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W połączeniu z sodem i chlorem odpowiada, za równowagę elektrolitową. Jest elementem tzw. pompy sodowo-potasowej, która jest odpowiedzialna za transport wody w obrębie komórek. Dodatkowo reguluje PH, jest także konieczny, w celu zachowania prawidłowej pracy serca i mięśni szkieletowych. Wspomaga dotlenianie mózgu. W organizmie ludzkim najwięcej potasu jest w: tkance mięśniowej, wątrobie, erytrocytach.

Kiedy sięgać po suplementację potasem?

Jeśli chodzi o zawartość potasu w diecie, to zwykle jest on w wystarczających ilościach. Znaleźć go można w popularnie dostępnych produktach, czyli kakao, orzechy, nasiona i pestki, suszone morele, ziemniaki, pomidory, banany i inne. Jednak bardzo łatwo tracimy ten pierwiastek z organizmu. Do najczęstszych przyczyn zbyt niskiego poziomu potasu zalicza się: wymioty i biegunki, intensywne treningi i utrata potasu z potem, leki diuretyczne i przeczyszczające, cukrzyca i leczenie insuliną, choroby nerek, niektóre zaburzenia hormonalne, np. zespół Cushinga.

Cytrynian potasu suplementowany jest również w celu leczenia chorób układu krążenia. Jednak należy pamiętać o stosowaniu dobrze dobranych dawek, najlepiej przez lekarza. Kumulacja suplementacji może doprowadzić do hiperkaliemii. Zbyt wysoki poziom potasu w organizmie może skutkować nieregularną pracą serca oraz nadmiernie obniżonym ciśnieniem tętniczym.

cytrynian potasu

Jaki wybrać najlepszą suplementację?

Oferta środków zawierających potas jest duża. Z reguły różnią się one dawką pierwiastka oraz postacią, pod jaką występuje. Ich ceny potrafią się znacznie różnić, tak samo jak i skuteczność tych suplementów. Wybierając odpowiedni, zdecydujmy się na organiczny cytrynian potasu, który jest przyswajalny niemal całkowicie. Potas Cheers należy do takich właśnie środków, które w swoim składzie nie mają nic oprócz doskonale przyswajalnego cytrynianu potasu. Dzięki temu zapewnia on skuteczne i bezpieczne działanie. W ofercie znajduje się również wiele innych suplementów.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze