Jak planować działania w Social Mediach w 2021 roku. Rady eksperta.

Rok 2020 pokazał nam wszystkim, że w jednej chwili świat może stanąć do góry nogami. Z jednej strony, to niezwykłe móc obserwować szereg zachowań ludzkich w czasach covidu, z drugiej strony najgorszemu wrogowi nie życzylibyśmy znalezienia się w obecnej rzeczywistości. Nie tylko rzeczywistość, ale również świat wirtualny (media społecznościowe) w 2020 roku uległy zmianie. Przede wszystkim zaczęły pełnić funkcję jeszcze większego „okna na świat” w czasach, gdy swobodne przemieszczanie się jest bardzo utrudnione (a momentami nawet niemożliwe). Nie pozostało nam nic innego jak dostosować się do obecnej sytuacji i mieć nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do normalności. 

Najpopularniejsze media społecznościowe w 2020 roku

Nie mogłabym nie zacząć tego artykułu od statystyk, które jasno mówią, że prym wśród najczęściej pobieranych aplikacji społecznościowych był TikTok. Mimo to, największą aktywność użytkowników zarejestrował Facebooku. Warto się jednak zastanowić, czy w początkowej fazie walki z wirusem nie pełnił rolę komunikatora z innymi pracownikami? Przecież większość firm w Polsce traktowała pracę zdalną na równi z poszukiwaniami yeti wysoko w górach.

źródło: appannie.com 

Rzeczywistość okazała się być trochę bardziej brutalna i praca zdalna była wręcz wymuszona, stąd moje podejrzenia o czasie dostosowywania narzędzi do tego trybu pracy. Póki odkryto, że jest coś takiego jak np. Slack, może właśnie Facebook messanger był pierwszym wyborem w narzędziach komunikacji. 

Działania w SM w 2020 roku mające wpływ na rok 2021

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że działania w Social Mediach w 2020 roku bywały zaskakujące. Kto pamięta słynny post Burger King, który zachęcał do zamawiania z McDonald’s, KFC czy Pizza Hut? To pokazuje, że w trudnym dla nas wszystkim momencie, nawet największa konkurencja potrafi „wyjść przed szereg”. Oczywiście pamiętajmy też o drugim dnie tego zachowania, które miało na celu rozgłos. To niewątpliwie się udało.  

Rok 2020 pokazał nam też, że marki które nie były obecne w mediach społecznościowych, istniały jedynie w malutkim, zamkniętym gronie odbiorców. Takie marki bardzo często nie potrafiły się dostosować do obecnych realiów i w efekcie upadły lub z prędkością światła szukały osoby, która im ogarnie soszjale. Niektórzy boleśnie się przekonali, że Social Media nie są jakąś fanaberią, a można je określić mianem must have. 

Nie mówię tutaj tylko o samej obecności w mediach społecznościowych, ale także sprzedaży online – z pomocą mediów społecznościowych. 

Jak planować działania w SM w 2021 roku? 

Wyzwania na ten rok dla specjalistów od Social Mediów, to przede wszystkim obserwowanie dynamicznie zmieniającej się sytuacji i szybka reakcja (RTM). Nie mówię o tym, by nie planować działań do przodu, ale należy pamiętać, żeby harmonogramy postów były bardziej elastyczne niż zwykle. Wracając do obserwacji – obserwujmy nie tylko zmieniającą się sytuację, ale również influencerów czy internautów. To czas, gdy musimy mieć oczy szeroko otwarte 24 godziny na dobę. 

źródło: dpblog.pl

Rok 2021 niesie ze sobą ogromne wyzwania dla marek – niepewne jutro, często walka o przetrwanie, a także coraz większa presja wychodzenia poza dotąd utarte schematy działań w Social Mediach. Pamiętacie początki Strajku Kobiet? Marki, które agitowały, były zauważalne przez osoby, popierające tę inicjatywę społeczną. Kobiety chętnie udostępniały nazwy marek czy posty marek, które okazały wsparcie Strajku Kobiet. 

Czy powinniśmy publikować nasze poglądy polityczne?

Warto zastanowić się, na ile chcemy, aby nasza marka była apolityczna lub polityczna i jakie to ze sobą niesie konsekwencje. Jedną z nich na pewno jest utrata części klientów, która nie popiera danej wartości. Trzeba to bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ konsekwencje jakichkolwiek działań są długofalowe. 

Drugim wyzwaniem, z jakim muszą się zmierzyć nie tylko marki, ale również influencerzy jest trend na detoks od mediów społecznościowych, o którym coraz chętniej się mówi. Z jednej strony rok 2020 pokazał nam, że media społecznościowe są przytoczonym wcześniej przeze mnie „oknem na świat”, z drugiej jednak strony przekonaliśmy się, że media społecznościowe to coś, bez czego da się żyć. Co prawda na początku może być dziwnie, ale jeśli zrobimy sobie kilkudniowy detoks od natłoku informacji, nasz mózg zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Stajemy się mniej rozdrażnieni, a także zyskujemy magicznym sposobem ogromną ilość czasu. 

Lejek sprzedażowy zaczyna i kończy się na Facebooku

Sklepy w mediach społecznościowych są teraz jednym z najpopularniejszych form sprzedaży produktów. Zmieniły się lejki sprzedażowe, bo obecnie lejek sprzedażowy zaczyna i kończy się na Facebooku. Co ciekawe teraz właściwie każdy może spróbować tej formy zarobku w ramach działalności nierejestrowanej. To bardzo fajna opcja szczególnie dla tych osób, które chcą zbadać popyt na swoje produkty bez zakładania działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja jest coraz większa i aby osiągnąć sukces należy się wyróżnić. Publikowanie w Social Mediach postów sprzedażowych nie jest już gwarancją sukcesu. Niestety nie wszyscy to jeszcze rozumieją, przez co mamy dalej na Instagramie wśród polskich marek sporo profili, gdzie produkt publikowany jest na białym tle. Tego typu działania powinny być zabronione w 2021 roku!

źródło: dpblog.pl

Zeszły rok pokazał nam, że media społecznościowe same w sobie nie są złe, ale nie każdy umie z nich korzystać. Z jednej strony media społecznościowe w zeszłym roku umożliwiły nam bardzo utrudniony kontakt z bliskimi i znajomymi, z drugiej jednak strony mamy negatywny aspekt, o którym coraz więcej się mówi – idealizowanie świata. Mało kto może sobie pozwolić codziennie na śniadania z kieliszkiem szampana Don Perignion na tle palm (zazdroszczę!). Rok 2020 pokazał nam, że rzeczywistość bywa troszkę inna, ale czy to na pewno jest tak negatywne zjawisko? Tyle się mówi o tym, że Social Media pogłębiają kompleksy. Być może dzięki temu zrozumiemy, że często obraz w SM (głównie na Instagramie) jest tylko i wyłącznie grą aktorską.

Tekst przygotowała ekspertka Dominika Pliszka 

Dominika Pliszka ekspertka od Social Mediów

Biogram: Pasjonatka Social Mediów i koordynowania współprac z influencerami. Od wielu lat łączy zainteresowania z pracą zawodową, czego efektem jest cudowna energia i realizacja projektów z sercem. Zawsze zaangażowana w to, co robi w 100%. Prywatnie fanka francuskiego stylu i kuchni roślinnej.

Instagram https://www.instagram.com/dpblogpl/

Link do bloga: https://dpblog.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Konkurs WOW Fashion Awards to wydarzenie towarzyszące targom mody WOW…