Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry u osób starszych?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry u osób starszych

Wraz z wiekiem skóra traci swoje naturalne właściwości – staje się cieńsza, odwodniona, traci blask i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Aby temu zaradzić, warto przyłożyć większą rolę do codziennej pielęgnacji. Zabiegi pielęgnacyjne przeznaczone są dla osób w każdym wieku, a można by powiedzieć, że u osób starszych należy do nich przykuć większą uwagę. Codzienna higiena na odpowiednim poziomie, stosowanie odpowiedniego nawilżenia i dbanie o dietę seniora jest bardzo istotne, aby poprawić kondycję skóry i ograniczyć szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Prawidłowa higiena kluczem do zadbanej skóry seniora

Mówiąc o pielęgnacji skóry, nie warto skupiać się jedynie na kosmetykach, których używamy. Bardzo ważną kwestią jest higiena oraz prawidłowo wykonywane czynności z nią związane. Pomimo podeszłego wieku i znacznemu zmniejszeniu aktywności, osoba starsza wymaga również regularnego mycia. Jeżeli senior cierpi na jakieś choroby, może pocić się nawet więcej niż osoba zdrowa i młoda. Wraz z potem wydalane są składniki niektórych leków, tak więc regularna higiena jest bardzo ważna. Odpowiednia temperatura wody, którą używamy do mycia, ma bardzo duży wpływ na stan skóry, zwłaszcza osób starszych. Nie powinna być ona zbyt gorąca, ponieważ wysoka temperatura uszkadza naskórek i odwadnia. Środek myjący nie powinien mieć substancji drażniących, ale nie należy ograniczać się do mydła. Płyn do mycia ciała powinien mieć pH jak najbardziej zbliżone do tego, które ma skóra, czyli około 5,5.

Kosmetyki z bezpiecznym składem, bezstresowa pielęgnacja i relaksujące rytuały

Podczas pielęgnacji skóry u osób starszych ważny jest spokój i cierpliwość oraz regularne wykonywanie czynności. Ustalenie swojego rytuału pielęgnacyjnego pozwoli na chwilę relaksu i zadbanie o skórę na właściwym poziomie. Warto wyznaczyć sobie swoją odpowiednią godzinę każdego wieczora i poświęcić ją na spokojną, relaksującą kąpiel, delikatne osuszanie bawełnianym ręcznikiem oraz nakładanie na skórę kremu (może być w formie delikatnego masażu, co dodatkowo pobudzi naskórek). Do wykonywania wszelkich czynności pielęgnacyjnych warto używać produktów o sprawdzonym i jak najbardziej naturalnym składzie. Nie powinny one absolutnie wysuszać skóry (skóra osób starszych ma tendencję do szybkiego tracenia wody) ani za bardzo jej przetłuszczać. Bardzo częstą pomyłką jest również nakładanie zbyt grubej warstwy kremu bądź kolejnej, niepotrzebnej. Jedna cienka w zupełności wystarczy. Należy pamiętać również o stosowaniu wysokiej ochrony UV, zwłaszcza latem, oraz unikaniu ciągłej ekspozycji na słońce. Zimą zaś należy stosować kremy chroniące przed mrozem i wiatrem, ponieważ skóra seniora może łatwo popękać pod wpływem drażniących czynników pogodowych.

Podsumowując, pielęgnacja skóry jest bardzo ważna. Wraz z upływem czasu nasz naturalny płaszcz ochronny traci swoje właściwości oraz szybko się odwadnia. Dlatego u seniorów warto przyłożyć odrobinę więcej uwagi i ostrożności podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Na stronie https://panobeauty.com/ można poznać więcej informacji związanych z pielęgnacją, stylem życia, oraz typowymi dolegliwościami osób w podeszłym wieku, oraz świetne porady jak sobie z nimi radzić.

Artykuł sponsorowany

Share