Jak prawidłowo łączyć kamizelkę z marynarką?

meska-kamizeka

Nie jest wielką tajemnicą, że moda męska staje coraz bardziej swobodna. Korporacyjne stroje pełne sztywności i formalnego charakteru powoli odchodzą w zapomnienie. W kreatywnych biurach, które wolą „business casual”, panuje dowolność strojów i stylów, podkreślających osobowość i indywidualizm pracownika.

Jednak nie wszystkie placówki mogą sobie na takie coś pozwolić. Niektóre okazje wręcz wymagają formalnego ubioru. Podczas ważnych prezentacji, rozmów kwalifikacyjnych, a nawet podczas oficjalnych wydarzeń, profesjonalny i elegancki ubiór jest niezmiernie ważny. W przypadku mężczyzn składa się z garnituru, koszuli oraz krawata. Niestety wielu panów zapomina o kamizelkach, które świetnie podkreślają wygląd każdej stylizacji.

Zalety noszenia kamizelki

Noszenie kamizelki jest praktyczne. Uwydatnia i zarysowuje linię mięśni na klatce piersiowej. A także może ukryć pogniecioną koszulę lub jej wystające końcówki. Kamizelka nie jest wymagającym elementem garderoby, ale jest kilka ważnych rzeczy, o których warto pamiętać.

Po pierwsze ta męska część stroju jest przeznaczona do podkreślenia talii. Jednak nie zawsze się sprawdza. Wszystko zależy od jej użycia. Po pierwsze, sprawdź czy rozmiar, który posiadasz jest dopasowany do twojej sylwetki, a w szczególności do obwodu brzucha i talii. Dlaczego? Otóż, kamizelka, aby dobrze się prezentowała nie może być za ciasna ani za luźna. Rozstępujące się guziki na brzuchu lub pofałdowany przód materiału nie świadczy dobrze o stylu właściciela. To samo dotyczy górnej części kamizelki, która powinna przylegać do tułowia, a nie zwisać swobodnie z ramion.

Po drugie, pamiętaj o długości kamizelki. Zawsze powinna zakrywać pasek od spodni. Jeśli tego nie robi, oznacza to, że jest po prostu za krótka.

Dwurzędowe kamizelki

Dwurzędowe kamizelki mogą wydawać się nieco staroświeckie, ale nie da się ukryć, że doskonale podkreślają formalny i biznesowy look. Aby dobrze wypaść, skompletuj ją z ciemnym krawatem i białą koszulą. To prosty sposób na podniesienie rangi stroju i wprowadzenia elegancji w ogólny wygląd.

Wyraz siebie

Kamizelka kontrastująca z cały strojem jest prostym rozwiązaniem, które wyróżni cię z tłumu. Może to być niestandardowy wzór czy kolor. Co ciekawe, pomysł ten ma swoje korzenie w klasycznej, brytyjskiej odzieży wizytowej. W XIX wieku, tradycyjne garnitury z kamizelką noszone były na wesela lub wyścigi konne. Gdy chcesz zwrócić na siebie uwagę, nie bój się wypróbować tego zestawienia będąc gościem na ślubie lub innym, eleganckim wydarzeniu.

Od góry do dołu

Nie zawsze musisz traktować kamizelkę, jako formalny element swojej garderoby. Może ona być noszona osobno ze swobodnymi koszulami z odkrytymi dekoltami, spodniami typu chino, a nawet dżinsami. To z kolei jest alternatywą dla marynarka męska czy płaszcza noszonego w weekendy. Wybierz coś z wytrzymałego materiału, takiego jak tweed, a przekonasz się, że to świetna i lekka propozycja na wiosnę, a także dobre okrycie wierzchnie na jesień.

Eksperymentuj z różnymi materiałami

Kamizelki występują w różnych kształtach i rozmiarach i są eleganckim sposobem na urozmaicenie garderoby. Połączenie klasycznego wełnianego garnituru z jedwabną brokatową kamizelką nie stanowi żadnego problemu w przypadku czarnego krawata, a posiadanie w szafie kilku sprawdzonych tweedowych lub flanelowych kamizelek w stylu business casual również ma sens.

Czego powinno się unikać?

Nie zapnij dolnego guzika

Oprócz niedopasowanego rozmiaru kamizelki, bardzo ważne jest sposób jej zapięcia. W marynarce, garniturze ślubnym lub zwykłej kamizelce nigdy nie zapina się dolnego guzika. Pozostawienie go rozpiętego pomaga kamizelce dobrze przylegać do bioder i wygląda bardziej naturalnie podczas siadania.

Unikaj wystającej koszuli

Kamizelka ma zakrywać talię i biodra, ale często różny krój spodni powoduje, że koszula wystaje spod kamizelki. Staraj się unikać tego za wszelką cenę. Taki look wygląda nieelegancko i po prostu sprawia, że kamizelka traci swoje walory i zastosowanie. Jeśli spodnie są zbyt niskie, zastosuj szelki, aby je nieco podnieść.

Nie stosuj paska do spodni

Jak już wspomniano, kamizelka jest tak zaprojektowana, aby zakryć górną część od spodni. Aby wyglądać elegancko i nienagannie, musisz być w stanie usiąść tak, aby spodnie nie przeszkadzały w ułożeniu się kamizelki i koszuli. Jeśli taka sytuacja Ci się zdarza, zamiast spodni z paskiem, postaw na model z bocznymi rozcięciami lub po prostu użyj szelek.

Spinka do krawata

W krawiectwie chodzi o równowagę, a jedną z często zapomnianych zasad trzyczęściowego garnituru jest to, żeby nie nosić jednocześnie spinek do krawata i kamizelki. Oba elementy garderoby wykonują tę samą pracę: utrzymując kontrolę nad krawatem. Dodatkowa spinka do krawata w trzyczęściowym garniturze jest po prostu nie potrzebna.

Nie stosuj dwurzędowej marynarki

To po prostu przesada. Jeśli chcesz nosić kamizelkę pod dwurzędową marynarką, upewnij się, że jest ona jednorzędowa. Nie ma nic złego w noszeniu dwóch dwurzędowych wzorów ubrań, ale czasami wyglądają one staromodnie. Trzymaj się, więc jednorzędowej kamizelki pod dwurzędowym garniturem, aby uzyskać nowoczesny wygląd.

Materiał zewntrzny


Komentarze

komentarze