Jak sprawić, by nasz dom się wyróżniał?

Często urządzając dom czy mieszkanie, najwięcej czasu poświęcamy na jego wykończenie. W końcu to od tego zależy końcowy wygląd naszego miejsca do życia, dlatego ważne jest zastanowienie się na tym jakich powinniśmy użyć materiałów wykończeniowych.

Mój dom – moje “ja”

Elementy wykończeniowe i dodatki jakich używamy by dopełnić wygląd mieszkania, w znacznej mierze świadczą o nas samych i o naszym guście. Nic w tym dziwnego, że chcemy, by całość jak najlepiej się prezentowała, dbając o każdy detal. Coraz większą popularnością cieszy się kamień naturalny, nic dziwnego, możemy go zastosować w wielu miejscach – na posadzkach, okładzinach ścian czy kabin prysznicowych. Idealnie sprawdzi się także jeśli chodzi o dekorację kominków, schodów, blatów. Kamień naturalny to połączenie tradycji z innowacyjnymi technologiami, co daje efekt synergii. Na każdym etapie mamy do czynienia z wędrówką po epokach – od łupanych form, poprzez barokowe rzeźby aż po nowoczesne ascetyczne formy. Pracownicy fabryk kamieni rozumieją kamień i wydobywają z niego samą esencję. W tworzeniu kamienia można dojrzeć pewien paradoks – potężne maszyny tworzą delikatne formy. Dodatkowo, dzięki wprawnej ludzkiej ręce, powstają nietuzinkowe, unikatowe formy.

dom (1)

Klasa i luksus w niskiej cenie

Korzyścią, która, między innymi, przemawia za wyborem kamienia naturalnego jako elementu wykończeniowego, jest to, że jego pochodzenie jest naturalne, a co za tym idzie – nie uczula on, nie emituje toksycznych substancji i nie zanieczyszcza środowiska. Dodatkowo ważne jest to, że nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury. Jeśli zdecydujemy się na tańsze rozwiązanie, należy liczyć się z tym, że po pewnym czasie konieczna będzie wymiana, dlatego, że inne materiały, w przeciwieństwie do kamienia naturalnego, nie cechują się tak dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Co więcej, kamień naturalny się nie starzeje – wraz z upływem czasu, podwyższają się jego walory estetyczne. Jest on też dużo tańszy w utrzymaniu, więc początkowe wyższe kwoty zakupu, szybko nam się zwrócą. Dzięki tym właściwościom, kamień naturalny jest unikatowym materiałem, który potrafi odmienić dosłownie każde wnętrze. dom (2)

Jaki typ kamienia wybrać?

Płyty kamienne, które są alternatywą dla ceramicznych posadzek, świetnie sprawdzą się w łazience. Tym co przemawia za wyborem płyt kamiennych jest trwała i odporna na ścieranie posadzka. Dobrym wyborem w przypadku łazienek jest kwarcyt – jest on trudny do obróbki i jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne. Sprawdza się przy minimalistycznych wnętrzach i nadaje przyjazną, ciepłą aurę. Najpopularniejszymi kamieniami są granit i marmur. Ten pierwszy dobrze sprawdzi się w kuchni, ponieważ jest nienasiąkliwy, łatwy do utrzymania w czystości i twardy. Z kolei marmur świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu ze względu na bogatą paletę barw. Warto podkreślić, że dobrze się sprawdzi jako materiał na podłogi, ponieważ nie jest śliski. Należy jednak pamiętać, że jest to jeden z najdroższych kamieni naturalnych dostępnych na rynku oraz – niestety, często się rysuje. Popularnymi kamieniami są również piaskowiec, kwarcyt, trawertyn – mogą one być stosowane zamiennie ze względu na podobne właściwości. Jeżeli potrzebujemy kamienia naturalnego jako elementu dekoracyjnego kominka, warto wybrać łupek – jest bardzo odporny, ale łatwo poddać go obróbce. Dzięki swojej oryginalnej fakturze, w blasku ognia mieni się dodatkowymi kolorami.

Artykuł powstał we współpracy z Fabryką Kamienia Budowlanego


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ