Jak urządzić mały salon? – Modern Art & Design

Piękne, obszerne wnętrza w kamienicach z przełomu wieków, podwójne drzwi wejściowe do pomieszczeń, wysokie sufity, kilkudziesięciometrowe powierzchnie pokoi… Jak urządzić mały salon? 

Mam słabość do architektury z przełomu wieków, jednak zdaję sobie sprawę, że większość z nas, mieszkających na mniej lub bardziej nowoczesnych betonowych osiedlach, żyje na co dzień w trochę innych realiach.

Mieszkania w blokach 

Również mają swoje zalety, gdyż są ekonomiczniejsze i lepiej zagospodarowano ich przestrzeń, lecz chociaż mają rozkładowy układ pomieszczeń, to często pojawiają się w nich wąskie korytarze, drobne łazienki i małe salony. Szczególnie ten ostatni problem jest dla nas kłopotliwy, w końcu salon jest wizytówką domu i miejscem w którym za dnia najczęściej przebywamy. Jak zagospodarować „duży pokój” aby optycznie zasłużył na swój przydomek?

Być może wyda się to banałem ale jasne kolory ścian są w tym bardzo pomocne. Czarny wyszczupla nas optycznie, tak samo jak ciemne ściany. Ciekawym zabiegiem na optyczne wydłużenie ścian jest użycie pionowych pasów. Warto pomalować bądź wytapetować w ten sposób przynajmniej jedną ścianę.

Oświetlenie

Aby spotęgować efekt jasności pomieszczenia warto zastosować intensywne, wielopunktowe oświetlenie. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń bardziej polecam lampy ścienne niż lampy podłogowe, chociaż zwarta i niezbyt duża lampa stojąca nie zrobi wielkiej krzywdy, a wygląda bardzo efektownie. W roli lamp sufitowych najlepiej sprawdzą się bardzo modne ostatnio wiszące lampy ażurowe, które wydają się lekkie optycznie i dają dużo światła.
Modern Art Design (1)

Wybierając zasłony dobrze jest użyć zwiewnych i lekkich materiałów. Lejące się, grube zasłony, sięgające samej ziemi sprawiają wrażenie ciężkich i przytłoczą małe pomieszczenie, dlatego warto aby kończyły się nad podłogą. Również w tym przypadku pionowe pasy mogą wydłużyć optycznie pomieszczenie.

Wybór mebli

Po kolorystyce ma największe znaczenie na odbiór pomieszczenia. Zbyt duże i przysadziste meble mogą zdominować mały salon. Przy wyborze krzeseł korzystnie jest zdecydować się na wersję bez podłokietników, z bardzo stylowymi ażurami, które nadadzą lekkości i będą sprawiać wrażenie mniejszych optycznie niż są w rzeczywistości, a co za tym idzie wnętrze wyda się proporcjonalnie większe.

Sofy często są bardzo rozłożyste i pomimo dużej szerokości całkowitej nie zostawiają odpowiedniej szerokości siedziska, dlatego powinniśmy szukać modeli o wąskich podłokietnikach aby jak najlepiej wykorzystać jej rozmiary. Dzięki metalowym stelażom i wolnemu dołowi sofa wyda się lżejsza optycznie.

Bardzo ważnym meblem, od którego zależy odbiór całego salonu jest stół. Przy kupnie najlepiej jest wybrać rozkładany, który przed rozłożeniem ma jak najmniejszy rozmiar. Dla osób ceniących naturalne materiały polecam stoły z delikatnymi nogami w ramkę bądź literę U z jasnym, drewnianym blatem – będzie bardzo nowocześnie i elegancko.

Przy prostej sofie doskonale wygląda mały stolik kawowy dopasowany wzornictwem do stołu. Nie musi one być duży, wystarczy aby można było położyć na nim dwie filiżanki kawy i kilka ciastek. Aby zyskać trochę miejsca można zdecydować się na stolik z półką pod blatem na podręczne drobiazgi, które potrzebują swojego miejsca aby nie „zagracić” małego salonu.Modern Art Design (2)

Apropos bałaganu

Jest on tym bardziej widoczny i łatwiej powstaje, im mniejsze jest pomieszczenie, dlatego zachęcam do tworzenia dużej ilości półek, wnęk i schowków, które można osiągnąć dzięki wykorzystaniu nieregularnych kształtów pomieszczenia. Słabość projektu mieszkania można przekuć w sukces poprzez zaaranżowanie podświetlanych półek we wnęce w ścianie czy przy zmianie jej kierunku. Jeśli pomieszczenie jest regularne i nie ma takiej możliwości, wówczas można stworzyć półki w odpowiedniej wysokości ponad sofą.

Starałem się pokazać mniej lub bardziej oczywiste zabiegi, które mogą znacząco pomóc w odbiorze i optycznie powiększyć salon. W aranżacji bardzo ważne jest aby nasze małe gniazdo wydawało się nam przytulne lecz nie klaustrofobiczne. Mam nadzieję, że wspomniane rady przyczynią się do tego.

Adam Mally
Modern Art & Design

Polub Modern Art & Design na Facebooku:

 

www.modern-art-design.pl

Share