Jak usunąć kamień z zębów? 3 metody

Bielsze i zdrowsze zęby to efekt, który osiągnąć można dzięki usunięciu kamienia nazębnego. Osad ten powstaje wskutek niedokładnej higieny jamy ustnej i stopniowo rozprzestrzenia się. Nie jest tylko kłopotem estetycznym, może bowiem przyczynić się do uszkodzenia szkliwa i próchnicy. Jak skutecznie pozbyć się kamienia?

1. Codzienna higiena

2. Scaling

3. Piaskowanie

Podobnie jak w przypadku wszelkich innych zdrowotnych przypadłości, lepiej zapobiegać niż leczyć. Kamieniowi nazębnemu w pierwszej kolejności można więc zaradzić prawidłową codzienną higieną. Jeśli już powstał, należy poszukać pomocy, której dentysta w Szczecinie udzieli.

Codzienna higiena

Podstawą jest prawidłowe szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż dostępne w sklepach pasty nie usuwają kamienia, a jedynie spowalniają proces jego osadzania się. Oznacza to, że mycie zębów zawsze stanowi zabieg profilaktyczny,niewystarczający w obliczu zaniedbań. Istnieją domowe sposoby usuwania kamienia, takie jak stosowanie octu jabłkowego czy sody oczyszczonej, mogą one jednak naruszyć szkliwo. Jeśli chodzi zatem o bezpieczny i dobry efekt, na pomoc, której udzieli stomatolog Szczecin może liczyć.

Scaling

Scaling polega na usuwaniu za pomocą ultradźwięków kamienia nazębnego nagromadzonego wokół szyjek zębowych. W zależności od specyfiki zmian zlikwidować można w ten sposób osad nad i pod dziąsłami. W pierwszym przypadku skaler dotyka zmienionego miejsca, a pod wpływem ultradźwięków i nacisku wody kamień odrywa się. Jeśli problem dotyczy powierzchni pod dziąsłami, używa się dodatkowo kiretu, pozwalającego dostać się do każdej szczeliny. Następnie powierzchnia zębów jest wygładzana.

Piaskowanie

Po zabiegu scalingu wykonać można piaskowanie jako uzupełnienie efektu. Polega ono na usunięciu płytki nazębnej oraz towarzyszących jej osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą piasku dentystycznego. Bezpiecznie powtarzać można je co pół roku, aby pozbyć się przebarwień oraz zapobiec rozwojowi bakterii.

Zabiegi scalingu i piaskowania polecane są osobom, które zmagają się z nieestetycznym i niekorzystnym dla zdrowia jamy ustnej kamieniem nazębnym. Nie jest to bowiem wyłącznie kwestia atrakcyjnego wyglądu. Pomoc dentysty w tym zakresie przyda się palaczom i pijącym sporo kawy i herbaty zachować biały uśmiech. To także sposób na zachowanie zdrowia w przypadku tzw. stłoczonych zębów, które często trudno jest wyczyścić samą szczoteczką, a nawet nicią dentystyczną, w trudno dostępnych miejscach.


Komentarze

komentarze