Jak usunąć plamę?

W końcu, każdej z nas zdarzyło się  coś pobrudzić . Na szczęście istnieje kilka dobrych sposób jak i porad, które pozwolą się  ich pozbyć. O to kilka ważnych i cennych metod na pozbycie się plam z buraków, jagód, czerwonego wina, farb czy krwi.

Ważne zasady:

– Nigdy nie prasuj plamy! Ciepłe powietrze tylko ją utrwala.

– Wybielacz pozostawia ślad, który najlepiej jest pozbyć się ciepłym strumieniem powietrza. Najlepiej wykorzystać do tego suszarkę do włosów.

– Pasta do zębów może pomóc nam w usuwaniu plam z jasnych ubrań. Można delikatnie wyszczotkować miejsce pastą i obficie spłukać wodą.

Usuwamy plamy z:

BURAKÓW

Często podczas jedzenia czerwonego barszczu  możemy się ochlapać. Przez to powstaje plama, którą trzeba szybko się zająć. Najlepiej od razu zmoczyć ją zimną wodą i delikatnie przecierać ściereczką lub zostawić na noc w zimnej wodzie. Jeśli plama już wyschła trzeba wykorzystać boraks zaraz po płukaniu w zimnej wodzie. Pozostawić na kilka godzin.

JAGODY

Nie od dziś wiadomo, ze usuwanie plam z jagód nie należy do najprostszych. Istnieje jednak metoda stara jak świat, polecana przez nasze babcie. Do pozbycia się plam z jagód można wykorzystać, ocet. Można wyczyścić zabrudzenie watą nasączoną octem, lub pozostawić na godzinę w roztworze octowym zabrudzone ubranie. Niektórzy polecaj też wykorzystanie kwaśnego mleka dla odzieży z bawełny.

CZERWONE WINO

Plamy z czerwonego wina najlepiej usuwać za pomocą soli. Wcieramy i pierzemy ręcznie w zimnej wodzie. Można też zalać gorącym mlekiem i prać w gorącej wodzie. Jedwabne i aksamitne materiały posypujemy mąką ziemniaczaną. Stare zaschnięte plamy nacieramy alkoholem.

FARBY

Istnieją różne możliwości pozbycia się farby z ubrań, wszystko zależy od rodzaju farby. Farby emulsyjne trzeba zmywać gdy są jeszcze mokre, Gdy wyschną jest już za późno na usuniecie ich. Olejne farby powinno się czyścić benzyną. Kolejno powinno się namoczyć plamę w proszku do prania. Farby pastelowa można usunąć alkoholem metylowym.

KREW

Plamy z krwi powinno prać się w lodowatej wodzie. Można dodać też soli kuchennej. Plamę już zaschniętą możemy moczyć w zimnej wodzie, jednak należy pamiętać aby zmieniać wodę na czystą. Na koniec płukania należy wyprać odzież w proszku.

MASŁO

Na pozbycie się plam z masła jest kilka sposobów. Możemy posypać mąką ziemniaczaną i czyścić delikatnie szczoteczką. Wyprać w gorącej wodzie. Można też użyć wybielacza do plam a następnie wysuszyć suszarką do włosów.

Share