Jak walczyć z otyłością wśród dzieci? Sprawdzone porady

otyłość dzieci

Otyłość u dzieci i młodzieży to jeden z palących problemów współczesnego świata. Skąd się bierze nadwaga u najmłodszych? Jak z nią skutecznie walczyć? Co zrobić, żeby w przyszłości nie powróciła? W poniższym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak walczyć z otyłością wśród dzieci w skuteczny sposób?

Kiedy mówimy o otyłości u dzieci?

Przyjście malucha na świat to w każdej rodzinie przełomowy moment. Szczęśliwi rodzice i najbliższe otoczenie stara się, aby dziecku niczego nie zabrakło. Często powtarzana jest opinia, że pulchne dziecko oznacza pełnię szczęścia. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby waga nie odbiegła w znaczący sposób od tej uznanej za prawidłową. Komórki tłuszczowe w każdym organizmie tworzą się do około dwudziestego roku życia. Oznacza to, iż dziecko, które ma tendencję do tycia w tych najmłodszych latach, może wykazywać podobne problemy już w dorosłym życiu. Kiedy mówimy o otyłości u dzieci? Problem ten diagnozowany jest, kiedy wartość wskaźnika BMI jest większa od 90 centyla, ocenianego podczas rutynowych badań bilansowych u dzieci. 

Jak walczyć z otyłością wśród dzieci?

Panuje przekonanie, że nakarmione dziecko to zdrowe dziecko. Wszystko się zgadza, tylko nie każdy posiłek jest równie wartościowy. Dieta zdrowego dziecka nie powinna różnić się znacząco od diety osób dorosłych. Oczywiście, posiłki malucha są mniejsze, ale kilkulatek z radością zasiądzie przy stole i z uśmiechem pałaszować będzie posiłki wspólnie z resztą rodziny. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie każdego domownika. Pełnowartościowy posiłek to podstawa zdrowego żywienia. Nawet najmłodszych należy zachęcać do spożywania, bogatych w niezbędne składniki – owoców i warzyw. Słodka przekąska? Któryż to dzieciak nie lubi słodkiego batona, czy smakowitej czekolady w kolorowym opakowaniu. Oczywiście, coś słodkiego raz na jakiś czas, nie wpłynie negatywnie na wagę dziecka, ale powinno to być ściśle dawkowane, a najlepiej zastąpione smakołykiem o niewielkiej ilości cukru. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do zdrowych deserów to z pewnością pokocha je mocniej niż niezdrowe słodycze sklepowe.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci

Drugą, nie mniej ważną, wskazówką dla troskliwych rodziców podczas walki z otyłością u dzieci jest zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu. Najmłodsi uwielbiają zabawy ruchowe, dlatego warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Nawet kilka minut ćwiczeń podczas zabawy pozytywnie wpłyną na wytrzymałość mięśni, koordynację oraz metabolizm młodego organizmu. Proste zabawy rodziców, czy rodzeństwem takie jak: sięganie, rozciąganie, czołganie, bieganie, kopanie piłki, rzucanie i łapanie – budują mocne serce, kości i mięśnie. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci poprawiają równowagę oraz – co niezwykle ważne – pomagają osiągnąć i utrzymać prawidłową wagę.

Starsze dzieci chętnie podejmą się bardziej energicznych wyzwań – skakanie, przeskakiwanie, bieganie czy taniec, z pewnością sprawią radość, a dodatkowo wspomogą koncentrację i proces uczenia się. Dobrą praktyką jest także zapisanie dziecka na aktywności, którymi wykazuje zainteresowanie. Zgodnie z zasadą: „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – zajęcia na pływalni, korcie tenisowym, czy podczas treningów gier zespołowych  sprawią, że Twoja pociecha nie tylko pożegna się z problemem otyłości, ale także będzie szczęśliwa mogąc realizować swoje pasje.

Artykuł sponsorowany

Share