Jak wykorzystać właściwości piepryny do poprawy samopoczucia?


Piperyna jest jednym z głównych składników pieprzu, który nadaje mu ostry piekący smak. Oprócz wyrazistych walorów posiada także inne właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie w medycynie. Badania pokazują, że piperyna ma właściwości odchudzające i antybakteryjne. Ponadto stosowanie jej zmniejsza ryzyko alzheimera. Dlaczego jeszcze warto ją stosować?

Działanie piperyny

Działanie jest złożone, między innymi hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizowanie niektórych leków. Stymuluje aktywność transporterów aminokwasów w jelitach. Zmniejsza produkcje kwasu glukuronowego w jelitach, co pozwala na bardziej aktywne wchłanianie substancji odżywczych. Piperyna wzmaga proces wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie – a także proces lipolizy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Piperyna może też przyczynić się do spalania tłuszczu w jeszcze inny sposób. Jak przekonują naukowcy, zakłóca aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – może przyczynić się do blokowania komórek tłuszczowych. Należy jednak zaznaczyć, że wyłączne przyjmowanie piperyny nie spowoduje chudnięcia. Trzeba zmienić dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną.

Właściwości antynowotworowe piperyny

Piperyna może pomóc w zapobieganiu rakowi piersi, a być może także w jego leczeniu. Badacze wykazali, że dodane do hodowli komórek raka piersi piperyna redukuję liczbę nowotworowych komórek macierzystych, niezbędnych dla rozwoju guza, a jednocześnie nie szkodzi, a wręcz pomaga normalnym komórkom. Stwarza to nadzieję na  sukces w opracowaniu leków działających w tych przypadkach.

Bielactwo

Bielactwo nabyte dotyka ok. 1% ludzi na całym świecie. Etiologia nie została w pełni poznana, ale wiadomo, że dochodzi do postępującego rozpadu komórek barwnikowych skóry. Wskutek tego formują się tzw. plamy bielacze, które mają różną wielkość oraz kształt. Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy po przeprowadzeniu  kilku eksperymentów na myszach z użyciem piperyny i jej pochodnych niwelują  namnażanie komórek barwnikowych skóry u osób z wykrytym bielactwem nabytym. Piperyna oraz dwie z jej pochodnych stosowane samodzielnie nadawały odbarwionej skórze równomierny, jasnobrązowy kolor w ciągu sześciu tygodni. Natomiast gdy substancję tę łączono z naświetlaniem ultrafioletem, kolor stawał się ciemniejszy, leczenie trwało krócej i dawało trwalszy efekt.

Dobroczynna rola przypraw w życiu człowieka jest nieoceniona szczególnie, gdy współtworzy spójny kompleks. Nie od dziś wiadomo, że pieprz cayenne i zielona herbata stanowią dość popularny dodatek do suplementów diety ukierunkowanych przede wszystkim na ułatwienie procesu odchudzania. Do tego świetnym rozwiązaniem w procesie odchudzania jest ekstrakt z guarany, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i wydatkowanie energii przez organizm. W takim gronie doskonale odnajduje się piperyna, która z pozostałymi składnikami tworzy doskonały kompleks. Wychodząc naprzeciw osobom walczącym ze spowolnioną pracą przewodu pokarmowego powstał  BurnActive bazujący na piperynie, guaranie, zielonej herbacie oraz pieprzu cayenne. 

BurnActive pozwala rozbijać złogi tłuszczu, które zostają wypłukane z komórek lipidowych oraz naczyń krwionośnych, które w następnie trafią do tkanek mięśniowych, gdzie następuje ich spalanie. Produkt redukuje podskórną tkankę tłuszczową, która odkładała się przez lata. Składniki zawarte w suplemencie diety BurnActive mają za zadanie tłumić uczucie nadmiernego apetytu, co przyczyni się do szybszej utraty wagi.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Marzeniem wielu Par Młodych jest wykonanie jej za granicą, mimo…