Jak wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych?

Ile razy obiecywałeś sobie, że rzucisz palenie, przejdziesz na dietę, zmienisz pracę, zaczniesz lepiej zarządzać sobą w czasie, a potem z tego rezygnowałeś? Ile razy wmawiałeś sobie, że ten rok przyniesie zmiany w Twoim życiu, a następnie okazywało się, że znowu pozostałeś w tym samym miejscu? Ile razy odczuwałeś motywację do tego, żeby coś zrobić, jednak ta opuszczała Cię tak szybko jak tylko się pojawiła? Czy wiesz, że za każdym razem kiedy sobie coś postanowisz, a potem nawet nie podejmujesz próby realizacji tego, to Twoje poczucie własnej wartości się zmniejsza?

Według badań amerykańskiego Uniwersytetu w Scranton w Pensylwanii, tylko 8% ludzi zrealizuje swoje postanowienie noworoczne, a to oznacza, że 92% odpuści. Pytanie, w której grupie Ty chcesz się znaleźć? Pamiętaj, że nawet jeśli do tej pory zaliczałeś się do grona tych 92% osób, nie oznacza to, że zagrzałeś już tam miejsce na stałe. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę słowa wielkiego naukowca Alberta Einstein’a „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” i zaczniesz postępować w inny sposób niż dotychczas. Jeśli nie jesteś pewien od czego zacząć, poniżej przedstawiam Ci kilka propozycji, które będą dla Ciebie świetnym wprowadzeniem do tego, aby nauczyć się działać w kierunku realizacji swoich postanowień noworocznych.

1. Zadbaj o odpowiedni stan umysłu

Często nie realizujemy naszych postanowień, gdyż stoi nam na drodze nasz wewnętrzny głos, który nas zniechęca tymi słowami: „nie uda Ci się, jesteś słaby, nie masz wystarczających kompetencji, żeby to zrobić” itp. Bardzo ważne jest zatem, aby rozpoznać tego typu monolog i zastąpić go pozytywnym komunikatem typu: „dam radę, mam wystarczające umiejętności, żeby to osiągnąć, zasługuję na to”. Rozpoznaj więc swój głos wewnętrzny i wprowadź do swojego umysłu ciepłe i przychylne zwroty. Oprócz tego, zadbaj także o regularną aktywność fizyczną, dietę oraz prawidłowy odpoczynek po pracy – to ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i poziom motywacji.

2. Określ jasno czego chcesz

Dzięki klarownie ustalonym celom Twój umysł będzie wiedział, na czym dokładnie ma się skupić, co zwiększy szansę na ich realizację. Dlatego też, sformułuj swoje cele za pomocą zasady SMART, która jest akronimem angielskich słów:

S (specific): konkretny – sprecyzuj dokładnie czego chcesz.

M (measurable): mierzalny, czyli łatwy do monitorowania postępów. Powinieneś wiedzieć, po czym poznasz, że osiągnąłeś swój cel.

A (achievable): osiągalny – cel powinien być w granicach Twoich możliwości, dostosowany do zasobów, którymi dysponujesz lub które możesz nabyć.

R (relevant): zgodny z wartościami, które wyznajesz. Zastanów się więc, czy wybrane cele są dla Ciebie ważne i czy rzeczywiście chcesz je osiągnąć.

T (time-oriented): określony w czasie – podaj termin realizacji swoich celów.

3. Stwórz plan działania

Pamiętaj, że samo spisanie celów nie wystarczy, aby je urzeczywistnić. Potrzebujesz mieć także plan działania, który krok po kroku Cię do nich doprowadzi. Istotnym jest, aby planować każdy swój dzień. Inaczej szybko Ci on upłynie, a Ty będziesz miał poczucie zmarnowanego czasu. Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś dziś wziął kartkę papieru oraz długopis i zanotował wszystkie działania, które pomogą Ci ziścić Twoje zamiary. Skup się na tym. Bądź dokładny i precyzyjny. Następnie, mając przed sobą sporządzoną listę, zastanów się, które z tych czynności wykonasz następnego dnia i w jakich konkretnie godzinach.

4. Wyrabiaj w sobie odpowiednie nawyki

Jak mawiał Jim Ryun „motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”, dlatego w drodze do osiągania swoich celów należy wyrabiać w sobie nawyki, które będą Cię wspierać w Twojej podróży. Zrób listę wszystkich nawyków, które chcesz w sobie rozwijać. Może to być wcześniejsze wstawanie, poranna medytacja, spożywanie posiłków o regularnych porach lub cokolwiek, co powinno stać się Twoim codziennym rytuałem. Następnie zacznij je powoli wdrażać do swojego życia.

Gdy zaczniesz działać w kierunku realizacji swoich postanowień, uruchomisz w sobie moc sprawczą i zyskasz większą kontrolę nad swoim życiem, co w konsekwencji przyczyni się do wzrostu Twojej pewności siebie. Dlatego nie zwlekaj i zacznij działać!

Chcesz odnaleźć w sobie pokłady motywacji i zacząć skutecznie realizować swoje cele? – Umów się ze mną na bezpłatną sesję.

Sylwia Żuber, life coach
Sylwia Żuber, life coach
Sylwia Żuber, life coach
https://www.facebook.com/zubercoaching/
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zagraniczne nieruchomości kuszą coraz większą liczbę polskich inwestorów. Wśród licznych…