Jak zachować kwiaty w wazonie na dłużej?

Cięte kwiaty potrafią dodać uroku każdemu wnętrzu, wprowadzając do domu odrobinę natury i kolorów. Niestety ich piękno jest często ulotne, a utrzymanie ich świeżości na dłużej bywa wyzwaniem. Na ich trwałość wpływa nie tylko wybór kwiaciarni, ale także staranna pielęgnacja w domowym zaciszu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, który pomoże cieszyć się pięknem kwiatów w wazonie przez dłuższy czas.

Trwałość kwiatów a wybór kwiaciarni

Aby cieszyć się ciętymi kwiatami przez długi czas, warto zacząć od wyboru odpowiedniej kwiaciarni. Miejsca, które współpracują z zaufanymi dostawcami, gwarantują, że kwiaty są świeżo cięte i dostarczane w możliwie najkrótszym czasie. Minimalizacja czasu transportu i odpowiednie przechowywanie to kluczowe elementy, które wpływają na ich trwałość. 

Jeśli w kwiaciarni pracują doświadczeni floryści, to wiedzą też, jak prawidłowo dbać o kwiaty, które jeszcze nie znalazły swojego właściciela, np. przycinając łodygi, aby zapewnić im optymalny dostęp do wody. Profesjonalne miejsce, takie jak pracownia florystyczna Floli, która dostarcza bukiety na terenie Warszawy, dba o każdy detal, by zapewnić klientom bukiety najwyższej jakości. W ofercie znajdziesz bukiety z róż, peonii, hortensji i wielu innych. Znaleźć można także szeroki wybór modnych w ostatnim czasie flower boxów.

Sposoby na zachowanie świeżości kwiatów ciętych w domu

Gdy kwiaty trafią do wazonu, pałeczka jest już po Twojej stronie. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, abyś mógł cieszyć się nimi jak najdłużej. Oto kilka sprawdzonych metod na przedłużenie ich trwałości:

  • Czysty wazon

Zanim umieścisz bukiet w wazonie, upewnij się, że jest on dokładnie umyty. Jeśli jest brudny, szybko mogą rozmnażać się w nim bakterie, co skraca żywotność kwiatów. Warto umyć wazon ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie spłukać.

  • Odpowiednia woda

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić kwiatom, dlatego do napełnienia wazonu użyj letniej wody. Dodatkowo warto wymieniać ją co jakiś czas, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

  •  Regularne przycinanie łodyg

Co 2-3 dni przycinaj łodygi kwiatów pod kątem 45 stopni. Zwiększa to powierzchnię, przez którą kwiaty pobierają wodę.

  • Usuwanie dolnych liści

Usuń wszystkie liście, które znajdują się poniżej linii wody. Mogą one gnić i powodować rozwój bakterii. Usuwaj także suche liście.

  • Unikanie bezpośredniego światła słonecznego

Kwiaty najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i grzejników. Zbyt wysoka temperatura może przyspieszyć ich więdnięcie.

  • Dodanie odżywki do kwiatów

Kwiaciarnie często dołączają do bukietu saszetkę z odżywką. Dodanie jej do wody w wazonie może znacząco przedłużyć trwałość kwiatów, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego rozwoju.

Wybierz kwiaty z dostawą na terenie Warszawy i okolic

Dostawa kwiatów bezpośrednio do domu to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Co więcej, może również przyczynić się do dłuższej świeżości bukietu, ponieważ czas od momentu ich cięcia do dostarczenia jest skrócony do minimum. Ponadto transportowane w profesjonalny sposób są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Wspomniana już kwiaciarnia Floli oferuje kwiaty z dostawą na terenie Warszawy i okolic, przekazująć bukiet wprost do rąk adresata.

W ofercie kwiaciarni znajdziesz bukiety na różnego rodzaju okazje, od walentynek, przez Dzień Kobiet, po śluby i imprezy okolicznościowe. Znajdziesz tam także kwiaty i wiązanki pogrzebowe.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Elektroepilacja, znana również jako elektroliza, to metoda trwałej depilacji, która…