Jak zamontować brodzik prysznicowy? Przewodnik krok po kroku

Kabina prysznicowa z brodzikiem to zazwyczaj jeden z najważniejszych element wyposażenia dobrze zorganizowanej łazienka. Kabina z brodzikiem doskonale sprawdza się w przypadku tych małych łazienek, ponieważ gwarantuje komfortową kąpiel. Sam montaż brodzika może jednak nastręczyć sporo trudności, a szczególnie tym, którzy robią to po raz pierwszy. Warto wiec poznać krok po kroku jak zamontować brodzik, by proces ten był szybki i przyjemny.

Prosty montaż brodzika prysznicowego

Jeżeli zastanawiasz się jak zamontować brodzik, to metod montażu brodzika jest kilka, a wszystko zależy od rodzaju brodzika. Jeżeli jednak montujemy standardowy brodzik pod kabinę, proces postępowania jest dość prosty. Tu jednak najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni model, który idealnie będzie pasował do miejsca, w którym będzie instalowany. Podczas zakupu należy wybrać taki brodzik, który najłatwiej będzie zamontować. Tu znaczenie ma bowiem głównie wysokość brodzika, a także usytuowanie otworu odpływowego w łazience. Ważne jest, by zawsze dobrać odpowiedni wlot do kanalizacji w łazience, a także dobrze ocenić jego wysokość.

W przypadku niskiego brodzika uda ci się go podłączyć, jeżeli wlot do kanalizacji jest bardzo nisko usytuowany (nad podłogą lub nawet w samej podłodze). W przypadku, kiedy wlot usytuowany jest nieco wyżej, najlepiej wówczas jest wybrać wyższy brodzik, ponieważ tylko wtedy uda się zapewnić spadek rury od syfonu do kanalizacji. Choć dla niektórych może to nie mieć znaczenia, to wcale tak nie jest. Ten spadek jest niezwykle ważny, ponieważ to on decyduje, czy woda z brodzika będzie dobrze spływać.

Montaż brodzika krok po kroku

W pierwszej kolejności, przed samym montażem brodzika, należy przygotować odpowiednie miejsce w łazience. W tym celu zarówno ściany, jak i podłoga, powinny być wyłożone płytkami, a także powinna być zastosowana tzw. hydroizolacja (najlepiej sprawdza się tu tzw. folia w płynie). Hydroizolacja jest niezwykle ważna, ponieważ to ona zapobiega zalewaniu np. sąsiada lub przyległych pomieszczeń, w momencie, kiedy dojdzie do rozszczelnienia silikonowej spoiny. W zależności od rodzaju brodzika, mamy montaż brodzika bezpośrednio na podłodze lub na specjalnych nóżkach (brodzik prysznicowy na nóżkach to najczęściej wybierane rozwiązanie do łazienek).

Od czego zacząć?

pierwszym kroku należy przykręcić nóżki do brodzika. W tym celu najpierw należy zmierzyć wysokość panelu osłaniającego brodzik i dopasować wysokość nóżek. Dzięki temu panel zmieści się pod brodzikiem.

Następnie koniecznie trzeba wypoziomować nóżki, co zrobimy z wykorzystaniem poziomicy. Później trzeba przykręcić uchwyty do panelu bocznego i wypoziomować brodzik. Gotowy brodzik należy ustawić w miejscu, w którym będzie montowany i ponownie sprawdzić, czy jest on dobrze wypoziomowany. Następnie należy wyznaczyć miejsce syfonu, po czym podłączyć go do kanalizacji. Montaż syfonu niekiedy przysparza problemów, jednak jest on bardzo prosty. Po prostu należy połączyć jego dolną część z odpływem kanalizacyjnym. W tym celu stosuje się specjalna, elastyczną rurę kanalizacyjną. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku w stronę odpływu. Pamiętajmy też o dopasowaniu długości rury i późniejszym uszczelnieniu uszczelką.

Montaż brodzika – ustawianie brodzika

Po zamontowaniu syfonu przychodzi pora na prawidłowe ustawienie brodzika (w odpowiednim miejscu). Tu od razu możemy na boki brodzika nałożyć silikon lub odpowiedni klej montażowy. W przypadku brodzika z uchwytami należy je po prostu przykręcić do ściany za pomocą kołków rozporowych. W kolejnym etapie trzeba połączyć syfon z otworem odpływowym brodzika i skręcić go (łączy się dolną część syfonu z rurą odpływową). Niezwykle ważne na tym etapie jest zachowanie kolejności zakładania specjalnych uszczelek (zgodnie z instrukcją producenta). Na koniec należy włożyć pozostałą część syfonu i zamontować górną pokrywkę, po czym wykonać próbę szczelności. Sprawdzenie, czy odpływ został dobrze przez nas zamontowany to podstawa dalszego kontynuowania prac z montażem brodzika.

Na sam koniec montażu brodzika należy jeszcze przykleić do niego odpowiednie nóżki, które zabezpieczają przed przesuwaniem się brodzika w trakcie kąpieli i założyć panel boczny (panel maskujący). Postępując zgodnie z tymi kilkoma zasadami, na pewno uda się zamontować każdy brodzik.

Materiał zewnętrzny

Share