Jak zaplanować przeprowadzkę do innego kraju. Czego dopilnować?

Jak zaplanować przeprowadzkę do innego kraju. Czego dopilnować

Podjęcie decyzji o przeprowadzce do innego kraju pociąga za sobą konieczność przygotowania się do wyjazdu i zadbania o wiele kwestii. Jeśli mieszkamy na terenie Unii Europejskiej i wyprowadzamy się do innego kraju będącego członkiem wspólnoty – wówczas sprawa jest ułatwiona. Znacznie więcej formalności pociąga za sobą wyjazd do krajów spoza strefy Unii. Niezależnie, jednak od tego, gdzie chcemy się przenieść – zawsze punktem wyjścia do tego powinno być odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Przeprowadzka do innego kraju jak to ogarnąć?

O jakie kwestie warto zadbać przed wyjazdem?

Zanim zaczniemy pakowanie, warto zrobić listę formalności, o jakie powinniśmy zadbać. A do tych zalicza się:

  • Zadbanie o formalności na miejscu – w Polsce;
  • Wyrobienie dokumentów, które są niezbędne na czas wyjazdu i pobytu w innym kraju;
  • Wynajem mieszkania w nowym miejscu zamieszkania i zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne na terenie innego państwa. 

By móc spokojnie wyjechać warto też wcześniej sprawdzić ważność swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport. Najlepiej zrobić kilka kserokopii dokumentów, w tym prawa jazdy, dowodu osobistego i polisy ubezpieczeniowej – na wypadek zgubienia oryginałów. 

Będąc jeszcze w kraju, konieczne jest zgłoszenie wyjazdu, który będzie trwał dłużej niż 3 miesiące do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału meldunkowego. To ważne szczególnie wówczas, kiedy do tej pory mieszkało się w wynajętym domu lub mieszkaniu.  

Dla osób aktywnych zawodowo kolejną, istotną kwestią, o jaką warto zadbać przed opuszczeniem kraju, jest również rezygnacja z zawartych umów i rozliczenie się z dotychczasowym pracodawcą. Warto o to zadbać wcześniej, mając na uwadze okres wypowiedzenia. 

W zakresie formalności związanych z miejscem zamieszkania na stałe np. wynajmowanym mieszkaniem konieczne jest także dopełnienie formalności w zakresie umów o dostawy prądu, gazu, Internetu i uregulowanie kwestii związanych z telefonią komórkową. 

Organizacja przeprowadzki do innego kraju z firmą przeprowadzkową 

Dane wskazują, że Polacy coraz chętniej szukają atrakcyjniejszej pracy za granicą i nie obawiają się zmiany miejsca zamieszkania. Zmiany są widoczne niemal z roku na rok, kiedy widocznie wzrasta mobilność. Problemem może być jednak sama organizacja przeprowadzki, w tym przewiezienie ze sobą mienia. Wówczas warto skorzystać z pomocy firmy, która organizuje przewozy rzeczy. 

Przeprowadzka do innego kraju może być znacznie łatwiejsza, jeśli zlecimy transport mebli i innych przedmiotów doświadczonej firmie. Taką usługę na ogół poprzedzają konsultacje, które pozwalają zweryfikować potrzeby i oczekiwania osób, które przeprowadzają się. W trakcie spotkania z pracownikiem firmy przeprowadzkowej klient ma też możliwość omówienia szczegółów przewozu rzeczy. Określane są też ramy kosztowe całego przedsięwzięcia. 

Zorganizowanie przeprowadzki międzynarodowej nie jest łatwe, ale wiele trudnych kwestii pomoże rozwiązać pomoc specjalisty z dobrej firmy, dlatego warto zadbać o to, komu powierza się swoje mienie i kwestie związane ze zmianą miejsca pobytu. 

Pomoc przy wypełnieniu dokumentacji na etapie przeprowadzki do innego kraju oraz przygotowanie do wyjazdu

Dobra firma przeprowadzkowa pomoże w przeprowadzce, nie tylko właściwie zabezpieczając i przewożąc mienie, ale także wówczas, kiedy konieczne jest wsparcie klienta w zakresie wypełniania dokumentacji. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy wyjeżdżamy za granice strefy Unii Europejskiej, gdzie obowiązują inne przepisy i konieczne jest wypełnienie dodatkowych dokumentów. Takie formalności można załatwić w siedzibie firmy przeprowadzkowej.

Kiedy formalnościom stanie się zadość pomoc dobrej firmy przeprowadzkowej nadal jest ważna, ponieważ jej pracownicy dostarczają klientom odpowiednie materiały do pakowania i wskazują, jak właściwie zabezpieczyć sprzęt AGD, RTV czy np. cenne, rodzinne pamiątki. Pomagają też w zapakowaniu kruchych przedmiotów, np. zastawy stołowej, kielichów, wazonów i luster, by nie uległy zniszczeniu podczas przewożenia. 

Przeprowadzka do innego kraju nie musi być trudna i skomplikowana, jeśli zdamy się na pomoc dobrej firmy przeprowadzkowej, która na miejscu zadba o właściwe zabezpieczenie rzeczy i pomoże w dopełnieniu formalności związanych z wyjazdem.

Artykuł sponsorowany

Share