Jakie rolety najlepiej odbijają promienie słoneczne?

Rolety okienne

Rolety okienne spełniają we współczesnym domu kilka funkcji. Pomimo dużego znaczenia estetyki, kluczowa pozostaje rola zaciemnienia pomieszczenia. W miejscach takich jak sypialnia jest to szczególnie istotne. Przed podjęciem decyzji o zakupie rolet, warto dowiedzieć się, jakie aspekty mają wpływ na ich skuteczne odbijanie promieni słonecznych.

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Krążą różne teorie na temat wpływu barwy rolet na stopień ochrony przed światłem słonecznym. Jedna z nich mówi, że jasne kolory – szczególnie biel – będzie odbijała pełne spektrum światła i chroniła pomieszczenie przed oddziaływaniem promieni.

Nie da się ukryć, że w słoneczny dzień białe ubranie będzie dużo lepszym wyborem od ciuchów o ciemnych barwach, które szybko się nagrzeją. Jednak inni twierdzą, że właśnie duża pochłanialność promieni słonecznych przez ciemne barwy ochroni pomieszczenie przed jego wdzieraniem się do wnętrza.

Jakkolwiek kolor niezaprzeczalnie wpływa na odbijanie lub pochłanianie światła, to jest on kwestią drugorzędną w kwestii skutecznego zaciemnienia pomieszczenia. Najistotniejsza jest sama grubość i gramatura materiału rolety.

Rolety z tkanin zaciemniających

Zaciemnianie pomieszczeń to jedno z głównych zadań, jakie stawia się roletom. Szczególnie dotyczy to rolet do sypialni. Właśnie do szczególnie szczelnego blokowania dopływu światłą słonecznego stosuje się specjalne rolety z tkanin zaciemniających.

Te rolety przyjmują różną postać – od rolet plisowanych po rolety rzymskie – jednak ich wyróżnikiem jest zastosowanie materiałów z dodatkową warstwą refleksyjną lub ewentualnie ogumowaniem. Pozwala to uzyskać tkaninie bardzo wysoką nieprzepuszczalność.

Rolety typu dzień noc

Pod względem kontroli przepływu światła, bardzo funkcjonalnym wyborem są rolety typu dzień noc. Składają się one z naprzemiennych pasów materiałów o zmiennej charakterystyce przepuszczania promieni słonecznych. Dzięki temu bardzo wygodnie możemy regulować, ile światła ma wpadać do pomieszczenia.

Większość rolet po zsunięciu pozwala na swobodne zaglądanie do wnętrza pomieszczenia. Dodatkową zaletą rolet typu dzień noc jest właśnie ochrona przed wzrokiem z zewnątrz – nawet w pozycji maksymalnego wpuszczania światła.

Artykuł sponsorowany

Share