Kasy fiskalne online – kto ma obowiązek w 2021 roku wymienić kasy fiskalne starego typu na nowe?

Kasy fiskalne online

Salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne – to między innymi te podmioty objęło nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów o obowiązku stosowania kas fiskalnych online. Termin na wymianę kas fiskalnych starego typu na nowe upływa 1 lipca 2021 roku. Na kim jeszcze spoczywa obowiązek zakupu kasy fiskalnej online oraz jak wybrać odpowiednią? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kto ma obowiązek zakupu kasy fiskalnej online?

Rok 2021 się już zaczął i część podmiotów, do których należą m.in. lokale gastronomiczne, hotele, pensjonaty, przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą węgla i brykietu, rozpoczęła z dniem 1 stycznia 2021 roku korzystanie z kas fiskalnych online. Zobacz przykładowe kasy https://netvet.pl/kasy-fiskalne

Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany kas starego typu na nowe w dalszej kolejności, bo do 1 lipca 2021 roku, są: fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, lekarze dentyści, przedsiębiorstwa budowlane, a także fitnessy i siłownie*.

Do czego służą kasy fiskalne?

Jeśli prowadzisz firmę, to zapewne wiesz, że w większości przypadków na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie do celu ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług wykorzystywane są trzy typy kas fiskalnych: z papierowym zapisem kopii, z elektronicznym zapisem kopii oraz kasy fiskalne online.

Co to są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to nowego typu urządzenia, które w sposób bezpośredni, automatyczny i ciągły komunikują się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Dane z paragonów i raportów sprzedaży przekazywane są na bieżąco na serwery Ministerstwa Finansów, niezbędny jest więc stały dostęp do internetu.

Wśród zalet kas fiskalnych online można wymienić przede wszystkim: automatyczne fiskalizowanie oraz (w pewnym zakresie) programowanie zdalne, zgodne z potrzebami CRK. Takich możliwości nie mają kasy starszego typu, czyli kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem.

Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek

Prowadzisz salon fryzjerski lub kosmetyczny, a może oferujesz mobilną obsługę klientów? Pamiętaj, że masz już niewiele czasu, by zaopatrzyć się w kasę fiskalną online. Mimo iż obowiązek korzystania z niej wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, to w praktyce oznacza, że do końca czerwca powinnaś nabyć urządzenie, poddać je fiskalizacji i przygotować do ewidencjonowania sprzedaży.

Nie ma co zwlekać z zakupem, gdyż doświadczenie z ubiegłych lat pokazuje, że w przypadku obowiązkowego zakupu kas fiskalnych, w związku ze zmianami przepisów, wzrasta popyt na najpopularniejsze modele urządzeń. Dobra wiadomość jest taka, że kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek, w większości przypadków, nie różnią się ceną od swoich odpowiedników z elektroniczną kopią paragonu. Na rynku dostępne są zarówno modele stacjonarne, jak i przenośne, więc z pewnością znajdziesz idealną ofertę dla siebie.

* Źródło: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/

Anna Abramowska

Share