Kimono – japońska tradycja

Dla wielu z nas symbolem kultury japońskiej stało się kimono. To ważna szata, z którą do dziś można się spotkać w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kimono – japońska tradycja

Wielu turystów kupuje takie kimono jako ciekawą pamiątkę z wycieczki po Japonii, warto jednak pamiętać, że ta szata to coś więcej niż tylko kolorowy i dość drogi strój. To kawałek japońskiej tradycji oraz element garderoby, z którym wiąże się wiele ważnych zasad. Z noszeniem kimono wiąże się bardzo ważna sztuka, znana w Japonii jako sodo. To zgodnie z jej zasadami szyte jest kimono, ona też określa, w jaki sposób należy ten tradycyjny strój nosić. Niestety, jest to strój, który we współczesnym świecie nadaje się tylko i wyłącznie na ważniejsze uroczystości oraz święta. Dlaczego? Bo założenie tej szaty nie jest łatwe. Zajmuje sporo czasu i wymaga wsparcia innych osób. Wszystko tworzy tradycyjny rytuał, który mimo iż jest fascynujący to również niezwykle czasochłonny.

Kimono składa się z kilkunastu elementów, które muszą zostać w odpowiedni sposób założone i połączone ze sobą. Zwykły mieszkaniec Japonii, który musi pogodzić pracę zawodową oraz obowiązki domowe, nie byłby w stanie znaleźć jeszcze czasu na to, by ubierać kimono. Drugim czynnikiem, który sprawił, że ten strój stał się szatą odświętną, może być jego cena.

Za tradycyjną japońską kreację trzeba sporo zapłacić, a to dla wielu osób okazuje się kolejną przeszkodą.

W wielu popularnych sieciowych sklepach znaleźć można teraz tańsze odpowiedniki dostosowane do potrzeb świata zachodniego zarówno, jeśli chodzi o koszt, jak i codzienne zastosowanie. Kultowa japońska szata łączona jest z dzisiejszymi trendami, jak frędzle, czy stylistyka boho. Kimono przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Pojawia się na wybiegach wśród propozycji projektantów mody, widoczne jest na zdjęciach celebrytów i w stylizacjach wpływowych postaci mody. Doceniane do tej pory przez niewielu zaczyna przenikać do masowej świadomości konsumentów.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesienią wiele z nas odkłada kolorowe, wzorzyste ubrania do szafy,…