Kolory na jesień 2020 – czym mogą Cię zainspirować? Pantone jesień 2020

pantone 2020

Najmodniejsze barwy w panujących sezonach modowych zawsze są ustalane według palety barw Pantone. Są one podstawą do wyznaczania trendów nie tylko podczas projektowania ubrań, ale również w designie, architekturze i grafice. Jakie zatem będą modne w nadchodzącym, chłodniejszym okresie?

Pantone – czym jest?

Zanim przejdziemy do samych kolorów, warto wiedzieć, czym jest sławny Pantone, dzięki któremu ustala się najbardziej pożądane kolory roku czy pór roku, w tym jesieni. Otóż jest to skala barw (a raczej ich identyfikacja), która została opracowana przez amerykańską firmę Pantone. W podstawowej palecie znajduje się 1761 kolorów opisanych według skali jasności, fluorescencji, metaliczności. Powstają one przez zmieszanie 18 pigmentów (w tym białego i czarnego) i są opozycją do znanych przez grafików palet CMYK i RGB. Algorytm Pantone co roku ustala najmodniejsze kolory, które będą pasować do danego lata, zimy, czy też wiosny i jesieni. Na ich podstawie kreowane są projekty graficzne, architektoniczne, czy też modowe. Choć na cały rok 2020 został wybrany jeden kolor, czyli PANTONE 19-4052 Classic Blue (klasyczny niebieski), to jesienią zauważymy ich już kilka.

Modne, jesienne barwy według Pantone

Barwy przeznaczone na jesienną porę noszą nazwy Cognac, Vintage Khaki oraz Cabaret. Dwa pierwsze odnoszą się do coraz silniejszego trendu naturalnych odcieni – zbielonej rudości i zgaszonej zieleni. Ten ostatni z wymienionych, Cabaret jest swego rodzaju szalonym, charakternym akcentem, ponieważ przypomina ciemny, nasycony róż. Wszystko to sprawia, że jesień w tym roku będzie nosiła stonowane barwy z szalonym twistem w postaci kontrastowego Cabaretu.

Oprócz tego kolory, które będą królowały jesienią 2020 to barwy ziemi, czyli, jak już wcześniej wspominaliśmy, będziemy świadkiem powrotu do natury w stylizacjach i wnętrzach. Będą to w dużej mierze jasne i ciemne brązy oraz klasyczna czerń, która będzie wkomponowana w bardziej odważne, kontrastowe kolory. Wszelkiego rodzaju modne ciemne beże i rudości będą ukazywane w opozycji do Magenty (intensywnego, ciemnego różu). Według Laurie Pressman wiceprezes Pantone Color Institute modne będą także mineralne odcienie zieleni i niebieskiego, w tym tego, który jest kolorem 2020 roku.

Oczywiście w trendach, a raczej ich realizacjach możemy zauważyć również inne kolory, jednak te ustalone według Pantone, będą stanowić ich podstawę. Jeśli zatem chcesz być modna, pamiętaj o wpisaniu do swoich jesiennych stylizacji Cognac, Vintage Khaki lub Cabaret.


Komentarze

komentarze