Kolory ścian w pomieszczeniach

Kolory ścian  nie tylko powinny komponować się z pomieszczeniem, powinny też pozytywnie oddziaływać na nas samych. Przekonajcie się!

Jeżeli poznałeś już psychologię kolorów, warto dokładnie przeanalizować jakich kolorów należy użyć do konkretnych pomieszczeń. Większość z nich powinna być dobrana na zasadzie położenia i przestrzeni. Wielkość kuchni czy sypialni a także dostęp do światła i jego jakość także ma znaczenie. Wybrać kolory ciepła czy zimne? Pomoże Ci w tym ocena nasłonecznienia pokoju. W słonecznych pomieszczeniach powinno użyć się chłodniejszych odcieni jak np. niebieski a w mniej nasłonecznionych np. pomarańcz.

Im pokój jest mniejszy tym potrzebuje jaśniejszych kolorów ścian. Dlatego poniższy opis jest bardzo ogólny.

Kolory ścian w pokoju

Nasz salon czy pokój gościnny powinien dodawać nam energii i nastrajać nas pozytywnymi emocjami. Kolor powinien być przyjemny i miły dla oka. Na pewno nie powinien być w agresywnej tonacji. Ciemne kolory mogą optycznie wydłużyć nam pomieszczenie lub je skrócić. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować całą strukturę pomieszczenia. Każdy oczywiście oprócz odpowiedniego doboru i rozplanowania koloru, chciałby być modny i nowoczesny. W wielu wypadkach łączy się e same kolory lecz w dwóch różnych odcieniach ciemniejszym i jaśniejszym. W salonie wykorzystując np. kolor zieleni, który uspokaja można użyć go na przemian na ścianach lub zaznaczać konkretne akcenty np. skos czy wgłębienie. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać bardzo mocne i wyraziste kolory dobrze połączyć je z bielą lub beżem.

Kolory ścian w sypialni

W sypiali bardzo dobrze sprawdzają się monochromatyczne kolory ścian. Oznacza to ten sam kolor na ścianach lecz w innych odcieniach. Przechodząc z jasnego w bardziej ciemny lub na odwrót. W sypialni użyć można też bardzo chłodnych kolorów jak fiolet czy błękit. W sypialni zaczyna się twój dzień i kończy. Często sypialnia jest miejscem, w którym to możemy odpocząć i odnaleźć spokój. Dlatego dobór koloru powinien być oparty o wewnętrzne emocje. Nie powinno się wykorzystywać koloru różowego i samodzielnego koloru z ciepłej barwy. Ciepłą barwę powinno się łączyć z inną. W tym sezonie bardzo modne są pomarańczowo zielone sypialnie.

Kolory ścian w pokoju dziecka

Jeżeli wybieramy kolor pokoju dla noworodka, często kierujemy się płcią. Różowe pomieszczenia dla dziewczynek a niebieskie dla chłopców. Często też używamy różnych tapet z postaciami z kreskówek. Jednak w momencie kiedy nasze dziecko dorasta czas zmienić kolor pokoju, tutaj już nie ma znaczenie płeć dziecka. Pozwól mu podejmować pierwsze decyzje, poczuje się że jego zdanie też jest ważne, tym bardziej że to on czy ona będą najczęściej przebywać w pokoju. Możemy oczywiście jako rodzice doradzić mu wybór koloru najlepiej z trzech, które według waszego zdania będą się najlepiej nadawać. Pokój w kolorze pomarańczy pobudza organizm, niebieski uspokaja, a zielony odpręża.roomfot.foter.com

Share