Koraliki, perły, kamienie – biżuteria dawniej i dziś

Rękodzielnictwo ma bardzo długa tradycję. Od początków istnienia człowieka, wykonywał on ozdoby. Najstarsza biżuteria – paciorki wykonane z muszli ślimaków – znaleziona w jaskini w Taforalt (Maroko) liczy sobie ponad 80 tysięcy lat! W jaskini w Blombos w Republice Południowej Afryki odkryto z kolei koraliki mające ponad 75 tysięcy lat! Do czego służyła biżuteria kiedyś i dziś? Czy jej funkcje bardzo się różnią?

Władza, wierzenia, ozdoba…

Biżuteria symbolizowała władzę i status społeczny, informowała z kim ma się do czynienia. W Egipcie im bogatsza biżuteria, tym wyższe stanowisko. W Rzymie biżuteria świadczyła o statusie społecznym, ale także spełniała rolę amuletów. Wśród Indian – im bardziej okazała biżuteria, tym odważniejszy wojownik. W wielu kulturach biżuteria była ważna nawet po śmierci – archeolodzy znajdują ja w grobach na całym świecie.

Biżuteria wykonywana oczywiście ręcznie, zapewniała powodzenie, była amuletem, obroną przed czarami i urokami, a także, w niektórych kręgach kulturowych wierzono, że ma ona uzdrawiającą moc. Nie inaczej było wśród ludów słowiańskich. Znaczenie miał nie tylko materiał, ale z czasem również kształty. Jedną z najpowszechniejszych ozdób były koraliki w kształcie koła – przypisywano mu boskie znaczenie, było kształtem idealnym i miało przynosić szczęście. Między innymi dlatego, wiele ozdób ma właśnie taki kształt – bransolety, pierścionki, wisiory.

Koraliki, perły, kamienie

Rękodzielnictwo dziś

Przez setki lat ludzie wytwarzali ozdoby własnoręcznie, później wyspecjalizowali się ludzie, którzy tworzyli i sprzedawali biżuterię. Z czasem i rozwojem powstały maszyny, które zaczęły produkować błyskotki na dużą skalę, sprawiając, że cała branża jubilerska stała się dość przewidywalna i komercyjna. Obecnie okazuje się, że coraz więcej ludzi szuka biżuterii autorskiej – rękodzieła. Odradzają się zawody, które wydawałoby się zostały wyeliminowane z rynku. Powstają też sklepy, w których można zakupić wszystko co jest potrzebne do tworzenia biżuterii: sklepy z koralikami, sklepy z akcesoriami do biżuterii, półfabrykatami, narzędziami i klejami – wszystko po to, aby pomóc odradzać się rękodzielnictwu w Polsce.

Koraliki, kamienie, kaboszony – coraz popularniejsze

Aby tworzyć biżuterię, potrzebne są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Należą do nich szczypce, kleje do różnych materiałów, drobne i grubsze koraliki do bransoletek, naszyjników, kolczyków, kaboszony, kamienie, perły, muszle, akryl, a także półfabrykaty: bigle, sztyfty druty, szpilki, zapięcia, ogniwka, rurki, nakładki, łańcuszki, zaciski, ochronki do zaciosów i wiele, wiele innych.

Czy tworzenie biżuterii jest trudne?

Tak i nie. Z pewnością rękodzielnictwo jest dziedziną wymagającą skupienia i spokoju, dlatego powinny zajmować się nim osoby charakteryzujące się dużą cierpliwością. Potrzebne jest oczywiście wyczucie estetyki i miłość do biżuterii. Oczywiście, niemniej ważna jest wiedza, np. o łączeniu niektórych materiałów.

 

Obecnie rynek polski spragniony jest autorskiej biżuterii, a osoby które zajmują się rękodzielnictwem mają spore szanse na sukces. Bardzo ważna jest jednak jakość wyrobów. Nie zależy ona wyłącznie od wysiłku włożonego w pracę nad biżuteria, ale przede wszystkim od akcesoriów i poszczególnych komponentów. Warto zatem zaopatrywać się wyłącznie w najlepszych sklepach oferujących koraliki i inne akcesoria.

 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesienią jesteśmy bardziej narażeni na zakażenia i infekcje, więc nasza…