Kosmetyki naturalne – jak wykorzystać potencjał natury?

Kosmetyki naturalne

Obecnie coraz więcej uwagi przywiązujemy do świadomego podejmowania decyzji zakupowych, zaś moda na prowadzenie zdrowego stylu życia zdaje się nie przemijać. Dobór odpowiednich kosmetyków naturalnych nie jest trudnym zadaniem. Na rynku znajdziemy obszerną ofertę tego rodzaju produktów. Czym są kosmetyki naturalne? Jakie są zalety ich stosowania?

Kosmetyki naturalne – czym są?

Moda na ekologiczne produkty coraz silniej wkracza do różnych dziedzin naszego życia, w tym również do kosmetologii. Firmy zajmujące się produkcją środków do pielęgnacji ciała oferują nam nierzadko polskie kosmetyki naturalne, które określa się mianem ,,eko’’ albo ,,bio’’. Pomimo nazwy nie są one zawsze całkowicie wykonane z naturalnych składników. Wyroby kosmetyczne uznawane są za naturalne, jeżeli zawartość syntetycznych substancji nie stanowi w nich więcej, aniżeli 5% składu. Kosmetyki naturalne nie mogą być mylone z organicznymi, które powinny być złożone minimum z 95% organicznych surowców, poddawanych fizycznym sposobom przetwarzania, spośród których minimum ⅕ pochodzi z upraw ekologicznych.

Mniejsza zawartość substancji chemicznych

Brak substancji chemicznych w kosmetykach naturalnych, ma znaczący wpływ na przyswajanie ich przez naszą skórę. Substancje o naturalnym pochodzeniu są łatwiej przez nią wchłaniane i lepiej tolerowane. Skład naturalnych kosmetyków zawiera przede wszystkim formuły, które są w pełni bezpieczne dla skóry, zaś ich działanie jest łagodniejsze. Nie zaburzają one jej właściwego działania i nie wykazują wpływu na hormonalną gospodarkę. Znacznie mniejsze jest także ryzyko pojawiania się podrażnień, alergii oraz zaczerwienień na skórze. Inaczej może to wyglądać w wypadku środków, które mają w składzie sporo chemicznych substancji. Zatem, jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy dać odpocząć naszej skórze od chemicznych substancji, z którymi i tak mamy kontakt na co dzień. Nawet chwilowy ,,detoks’’ zapewni pozytywne rezultaty i pozwoli odpocząć skórze.

Ograniczone ryzyko alergii

Substancje chemiczne, które nierzadko możemy zauważyć w składzie nienaturalnych kosmetyków to:

  • sztuczne ekstrakty zapachowe,
  • barwniki,
  • SLS – detergent odtłuszczający i pieniący,
  • inne substancje myjące o agresywnym działaniu.

Każdy z wymienionych składników zwiększa znacząco ryzyko pojawienia się alergii. Jest to ważna informacja dla osób, które mają skłonności do reakcji alergicznych. W kosmetykach naturalnych takie substancje nie są wykorzystywane, dzięki temu nie podrażniają one skóry, są łagodniejsze i mogą ich używać nawet alergicy. Dokonując wyboru produktów naturalnych, powinniśmy sprawdzić, czy nie mają one w składzie alergenów takich, jak aloes czy rumianek.

Dbanie o środowisko naturalne

Składniki stosowane podczas produkcji kosmetyków naturalnych, pochodzą najczęściej z najwyższej jakości upraw, na których nie używa się sztucznych nawozów. Uprawy ekologiczne traktuje się z należytą dbałością, gleba jest właściwie użyźniana, zaś rośliny rosną bez sztucznych wspomagaczy. Wzrost roślin jest zupełnie naturalny i nieprzyspieszany przez żadne środki chemiczne, które mogłyby później unosić się w atmosferze i wsiąkać w glebę.

Artykuł sponsorowany

Share