Krótka historia najważniejszego sprzętu w alkowie

Jaki był początek łóżka? Pierwszym miejscem do spania było z pewnością legowisko na drzewie wymoszczone miękkimi liśćmi i służące za lokum na jedną noc. Ludzka pomysłowość dała możliwość powstania wielu wynalazków w tej dziedzinie.

Łóżka tapicerowane do sypialni przyszły znacznie później i zanim ogłoszono je najważniejszym i niezastąpionym sprzętem sypialni, stanowiło jedynie niedoskonały erzac.

− Neolityczna rewolucja − pierwsze łóżka z prawdziwego zdarzenia mogły pojawić się najwcześniej w epoce neolitu. Ludzie przestali przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia za wędrującymi stadami i niewyeksploatowanymi połaciami lasu. Zaczęli pilnować niewielkiego skrawka ziemi. Możliwe było ustanowienie stałego domostwa, a w nim miejsca do spania. Archeolodzy znajdują dziś stanowiska, w których legowiska były wykonane z miejscowych łupków wyłożonych miękkim i suchym mchem.

− Łoża egipskie − prosty lud egipski na co dzień sypiał na barłogu wykonanym z liści palmowych. W bogatszych domach łóżka murowano z cegieł mułowych i wyściełano je skórami.

− Potęga Rzymu − praktyczne podejście do życia sprawiło, że Rzymianie stali się wynalazcami materaca i…łóżka wodnego.

− Świeżość Renesansu − renesans udoskonalił rzymski wynalazek materaca. Wypełnienie nie zmieniło się zasadniczo. Używano do tego dostępnych i naturalnych materiałów. Słoma, pierze lub trzcina była najczęstszymi materiałami używanymi do wypełnienia materaca. Jako pokrycia zaczęto używać aksamitów i jedwabi.

− Wersalskie wyżyny − Ludwik XIV tak ukochał ten mebel, że do pałacu zamówił ich ponad 400 egzemplarzy. Łóżek tapicerowanych do sypialni nie brakowało, by król mógł w nich sypiać, jadać i zażywać rozrywek intelektualnych. Był prawdziwym litofilem. Leżąc w łożu przyjmował delegacje petentów, a nawet odbywał sądy.

− Współczesność − plastikowa rewolucja techniczna XX wieku wprowadziła do sypialni nowy rodzaj wypełnienia poduszek i materacy. Wynalazek spienionych polimerów dał możliwość zastosowania ich do materacy, które stały się jeszcze wygodniejsze.

Artykuł sponsorowany

Share