Krzewy na żywopłot, które warto wybrać do ogrodu

Krzewy na żywopłot

Żywopłot to dziś najlepsze i najbardziej ekologiczne ogrodzenie naszego domu. Rewelacyjnie chroni naszą posesje przed spalinami i innymi zanieczyszczaniami. Wpływa na oczyszczanie powietrza. Chroni przed hałasem – świetnie tłumi różne dźwięki np. samochodów czy pociągu. Wiosną i latem chroni nas przed słońcem, wpływa tez na nasze samopoczucie. Piękny żywopłot to wizytówka domu. Jak jednak wybrać odpowiednie krzewy na żywopłot? Iglaste. Liściaste? A może kwitnące? Przeczytajcie nasze porównanie.

Krzewy iglaste na żywopłot

Tuja – popularnie nazywana, też żywotnikiem zachodnim. To najpopularniejsza roślina iglasta żywopłotowa. Do jej posadzenia wymagana jest żyzna i przepuszczalna gleba, o umiarkowanej wilgotności. Lubi stanowiska słoneczne jak i lekki cień. Jest bardzo bujna i nie ma konieczności częstego jej przycinania. Jest, także bardzo wytrzymałą rośliną. Popularne odmiany: Szmaragd, Brabant Zobacz tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tuje-_t/

Jałowiec – ciekawa i oryginalna alternatywa dla tui. Ma małe wymagania glebowe. Lubi miejsca nasłonecznione, jednak nie wymaga częstego podlewania, ponieważ nie lubi jej nadmiaru. Krzewy można przycinać i formatować w różne kształty. Popularne odmiany: Hibernica, Arnold .

Krzewy liściaste na żywopłot

Ligustr pospolity – jest bardzo wytrzymałą rośliną ogrodową. Świetnie znosi cięcie i nie ma wysokich wymagań uprawowych. Jest odporna na susze, mróz czy zanieczyszczenia powietrza. Dlatego polecana jest do ogrodzenia posesji, tuż przy drodze. Jednak, aby bujnie urosła, potrzebuje dostępu do światła. Nasłonecznienie w przypadku tej rośliny jest kluczowym elementem. W okresie wakacyjnym zakwita delikatnymi jasnymi kwiatami, z których później powstają małe jagody. Jagody te są trujące dla człowieka. Popularne odmiany to: Atrovirens i Lodense.

Grabuważany z najbardziej dekoracyjny krzew, ze względu na srebrzysty kolor kory i owalne liście. Urośnie tylko na bardzo dobrej, żyznej glebie próchnicznej. Umiarkowanie wilgotnej i takiej, która jest bogata w wapń. Może być posadzony w bardzo nasłonecznionym miejscu lub umiarkowanym. Młode sadzonki, należy często podlewać. Co ważne, wytwarza odrosty korzeniowe, które zagęszczają krzewy od dołu. Popularne odmiany to: Pendula i Variegata.

Bukszpan wieczniezielony – jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych. Im więcej ją przycinamy tym bujniej rośnie. Aby pięknie wyrosnąć potrzebuje żyznej gleby i nasłonecznienia. Warto pamiętać, że młode sadzonki są bardzo wrażliwe i zimą mogą przymarznąć, dlatego należy je zabezpieczyć przed taką ewentualnością. Popularne odmiany: Suffruticosa lub Faulkner.

Krzewy kwitnące na żywopłot

Róża – to wyjątkowo przepiękna roślina. Jeśli chcemy wzbogacić o kolor i wyjątkowy nastrój naszej posiadłości – to wybór idealny. Można ją znaleźć w różnych kolorach, wspaniale pachnie. Dostępne są różne odmiany, wiele z nich jest odporna na mróz. Popularne odmiany Reine des ViolettesAusmary

Głóg jednoszyjkowy – bardzo łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań. Polecany do uprawy w miejscach nasłonecznionych. Gleby przepuszczalne i piaszczysto-gliniane. Wiosną kwietnie, a kwiaty wspaniale pachną. Później zamieniają się w owoce. Krzew jednak jest podatny na grzyby i pasożyty, dlatego należy o niego szczególnie dbać.

A Ty na jaki żywopłot się zdecydujesz?

Artykuł sponsorowany

Share