Lista artykułów do pielęgnacji psa i kota – co musisz kupić?

Jeżeli jesteś posiadaczem psa lub kota, bądź planujesz powitać go w swoim domu, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych artykułów do pielęgnacji. Dbanie o zwierzęta to nie tylko obowiązkowe szczepienia czy karmienie, ale pielęgnacja przez cały rok. Co ciekawe, zarówno pies, jak i kot, ma podobne wymagania pielęgnacyjne. Jakie artykuły musisz kupić? Zobacz listę poniżej.

Artykuły do wyczesywania sierści kota i psa

Niezwykle często objawy chorobowe tych zwierząt ukazują się na ich sierści. Może to być jej gubienie, łysienie, a także problemy skórne. Wszystkie te symptomy powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych sierści, jest jej czesanie. Zwierzę początkowo może go nie lubić, ale zbiegiem czasu przyzwyczai się i nie będzie problemu z przeprowadzaniem regularnego wyczesywania sierści. Tutaj bardzo ważne jest dobranie narzędzia do czesania. Może to być szczotka lub grzebień – musimy dobrać je do wielkości psa lub kota, gatunku sierści oraz osobistych potrzeb. Kierunek czesania musi być zgodny z kierunkiem, w którym układa się sierść, a sam zabieg musi być delikatny. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z miękkim włosiem, które nie podrażni delikatnej skóry.

Artykuły do kąpieli psa lub kota

Prócz czesania, konieczna w pielęgnacji zwierząt jest odpowiednia higiena. Problem może wystąpić w przypadku kotów, które nie lubą kąpieli, jednak te, jako zwierzęta domowe, o wiele rzadziej brudzą się niż psy. Pamiętajmy, że zarówno gdy chodzi o koty, jak i psy, nie możemy przesadzać ze zbyt częstymi kąpielami. Musimy ponadto stosować artykuły do kąpieli zwierząt – kosmetyki dla ludzi mają nie są dostosowane do pH skóry psów i kotów.

Strzyżenie sierści psa i kota – jaki wybrać sprzęt?

Decydują się na samodzielne strzyżenie, najbezpieczniej jest wybrać profesjonalny sprzęt groomerski. Musimy zaopatrzyć się w dobrą maszynkę, która nie będzie zbyt głośna (dźwięk może spowodować stres u zwierzęcia) oraz specjalne nożyczki groomerskie do strzyżenia miejsc trudno dostępnych. Poza tym warto kupić groomerski trymer, który ułatwi pracę. Uwaga! Niektórym rasom nie można wycinać sierści przy uszach lub oczach.

Artykuły do pielęgnacji pazurów, oczu, uszu i jamy ustnej

Do pielęgnacji pazurów musimy zaopatrzyć się specjalne nożyczki. Do higieny oczy i uszu potrzebujemy miękkich wacików kosmetycznych oraz specjalistycznych płynów do higieny tych miejsc. Pielęgnacja uszu jest szczególnie ważna, gdyż mogą się tam gromadzić kleszcze czy pyłki.

W przypadku pielęgnacji jamy ustnej, szczególnym kłopotem może okazać się kamień nazębny. Może on prowadzić do wielu chorób, np. zapalenia dziąseł. Dlatego poza regularnym czyszczeniem zębów u weterynarza, musimy zaopatrzyć się w specjalne gryzaki usuwające kamień oraz pasty do zębów.

Pielęgnacja psa i kota: o czym pamiętać?

Każda pielęgnacja powinna być dostosowana do rasy, wielkości i usposobienia zwierzęcia. Jeżeli nie mamy pewności, jaki sprzęt wybrać, warto poradzić się weterynarza bądź obsługi sklepu groomerskiego, w którym dostępne są profesjonalne artykuły do pielęgnacji psa i kota. Tego typu sklepy posiadają na tyle szeroki i wysokiej jakości asortyment, by móc dobrać najlepsze produkty dostosowane do pupila. Pamiętajmy, że na pielęgnacji zwierząt nie warto oszczędzać. Wpływa ona bowiem nie tylko na higienę fizyczną, ale i komfort oraz długość życia. Dbając o codzienną pielęgnację na bieżąco kontrolujemy stan zdrowia zwierzaka, dzięki czemu mamy możliwość szybkiej reakcji, w przypadku niepokojących zmian.

 


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ