Lunula – co oznacza biżuteria z księżycem?

Od początku dziejów ludzie z fascynującą spoglądali w niebo. Liczne cywilizacje zainspirowane urokiem odległych ciał niebieskich wysnuły wiele ciekawych opowieści o tym, czym mogłyby być te jasne punkciki na naszym nieboskłonie. W ten sposób narodziło się mnóstwo pasjonujących mitów o bóstwach, herosach i innych fantastycznych istotach. 

Biżuteria z motywem księżyca – symbolika

Szczególne miejsce w podaniach ludowych zajmuje księżyc, który u dawnych Słowian odznaczał się bogatą symboliką. Wiązano go z zaświatami oraz ludzką płciowością. Co więcej, na ziemiach obecnej Polski znaleźć można ślady kultu lunarnego oraz pozostałości przepięknej biżuterii w formie półksiężyca – tzw. lunuli, której przypisywano niegdyś właściwości magiczne i wiązano z niezwykle istotnym dla wierzeń, obrzędów i rytuałów zagadnieniem płodności.

Lunula – symbol siły kobiecej w formie naszyjnika

Rozważając kwestie znaczenia lunuli, badacze zauważają, że jej kształt może nawiązywać do kobiecych narządów rozrodczych. Co więcej, fazy księżycowe pozostają w związku z przebiegiem cyklu menstruacyjnego. To daje nam wskazówkę do odgadnięcia znaczenia, jakie stoi za symbolem odwróconego księżyca. – Lunula była bowiem w kulturze Słowian uważana za amulet gwarantujący płodność i reprezentujący ogólnie pojętą kobiecość. Co ciekawe, symbol ten występuje nie tylko w obyczajowości i wierzeniach Słowian, ale też innych ludów – germańskich, rzymskich i wikińskich.

Biżuteria z lunulą – coraz popularniejsza, lecz wciąż nietuzinkowa

Współcześnie naszyjnik z lunulą cieszy się coraz większą popularnością ze względu na urok tego typu biżuterii. Słowianki noszą go, aby celebrować korzenie kulturowe lub w celu podkreślenia urody. Wybierają go również osoby zainteresowane zagadnieniami astrologicznymi i antropologicznymi. – W horoskopie księżyc wiąże się z duchowym życiem wewnętrznym oraz utożsamiany jest z postacią matki.

Chociaż dawne wyroby powstawały z tego, co dany lud miał akurat pod ręką – ołowiu, brązu czy zwierzęcych rogów, stale odnajdowane są kolejne wartościowe lunule z metali szlachetnych. Dzisiaj wysokiej jakości produkty jubilerskie z motywem księżyca powstają już niemal wyłącznie ze złota lub srebra. Bogato zdobione projekty dodatkowo wysadzane są cyrkonami, nawiązującymi do światła gwiazd – ich design nierzadko inspirowany jest dawnymi słowiańskimi koliami. Zawieszka z lunulą może być noszona również przy bransoletce lub w formie kolczyków.

Czy lunulę można wręczyć w prezencie?

Zastanawiasz się, czy naszyjnik lunula lub inna biżuteria z motywem odwróconego księżyca to dobry prezent dla kobiety? Pomimo silnego powiązania z płodnością, wyroby jubilerskie z tym symbolem nie są zarezerwowane wyłącznie na podarunek dla ukochanej. Bez obaw możesz wręczyć ozdobę tego typu matce, siostrze, jak i córce, nie naruszając przy tym przyjętych norm kulturowych. Czasami biżuterię z lunulą ofiarowuje się bliskim kobietom, które starają się o dziecko jako życzenie bezproblemowego poczęcia. 

Artykuł powstał dzięki wsparciu merytorycznemu sklepu internetowego Marko.pl.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dresy to jeden z ulubionych ubiorów kobiet, szczególnie teraz, w…