Małe sukcesy to droga do wielkich triumfów 

Katarzyna Pietrzyk-Bilewicz

Małe sukcesy w biznesie mogą mieć ogromny wpływ na rozwój firmy i dalsze osiągnięcia. Choć nie są one tak spektakularne jak duże kontrakty czy nagrody, to często stanowią ważne kroki na drodze do sukcesu. Dla każdego to może być coś innego np. pozyskanie nowego klienta, zwiększenie sprzedaży o kilka procent, wprowadzenie nowego produktu na rynek czy też udane przeprowadzenie kampanii reklamowej. Takie wydarzenia nie tylko poprawiają wyniki finansowe, ale również budują motywację i zaangażowanie zespołu. Warto doceniać każdy mały sukces. W biznesie nie zawsze chodzi o wielkie sukcesy, ale o regularne i systematyczne działania, które prowadzą do poprawy wyników. Małe sukcesy są dowodem na to, że firma idzie we właściwym kierunku i warto na nie zwracać uwagę.

Ewelina Salwuk-Marko: Czy uważasz, że małe sukcesy w biznesie mają znaczenie dla osiągnięcia większych celów? 

Katarzyna Pietrzyk – Bilewicz: Oczywiście, przecież na duży sukces składają się małe, pojedyncze sukcesy. To właśnie suma tych małych daje wielkość i rozmiar wielkiego triumfu. Dokładnie tak samo jak ilość kroków biegacza, gdy osiąga metę maratonu. I co najważniejsze, to one decydują o tym czy osiągniemy cel i w jakim tempie. 

Osiąganie celów biznesowych wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości. Drobne sukcesy na drodze do celu mogą być dla nas motywacją dodającą nam energii i zwiększającą nasze poczucie własnej wartości. Każdy mały krok w tym jasno sprecyzowanym kierunku celu daje nam szansę na naukę i rozwój, a także na eksperymentowanie z różnymi pomysłami i strategiami. Drobne sukcesy pozwalają nam zachować pozytywne nastawienie i wiarę we własne możliwości, co jest kluczem do osiągnięcia większych celów. Dlatego warto je doceniać i cieszyć się z nich, ponieważ są one ważnym elementem drogi do sukcesu w biznesie.

Czym są dla Ciebie małe sukcesy? 

Dla mnie są to wszystkie zadania, które sobie wyznaczę. Bardzo mnie cieszy, gdy zrobię coś po raz pierwszy, gdy się czegoś nauczę, gdy zrobię coś czego się bałam lub odwlekałam, gdy robię coś i widzę natychmiastowe efekty, gdy osiągnę wszystko co konkretnie zaplanowałam, gdy pokonam trudności i znajdę rozwiązanie, gdy otrzymam dobre i niespodziewane informacje, które mogą mi pomóc w przybliżeniu do głównego celu, gdy poproszę o pomoc i ją otrzymam, gdy zakończę projekt nad którym pracowałam, gdy zostanę wyróżniona i nagrodzona, gdy zrealizuję swoje marzenie, gdy przyciągnę do siebie coś o czym myślałam. Również małe sukcesy moich pracowników bardzo, ale to bardzo mnie cieszą, bo gdy oni osiągają swój sukces oznacza to, że jest to także sukces firmy. Gdy klient wyrazi pozytywną opinię na temat naszej współpracy lub nas poleci, gdy pozyskamy nowych klientów i partnerów do współpracy i gdy sprawdzamy efekty i wszystko idzie zgodnie z planem.

Czy uważasz, że cele krótkoterminowe są ważne dla osiągnięcia celów długoterminowych i jakie narzędzia stosujesz, aby śledzić swoje małe sukcesy?

Miej marzenie, wyznacz konkretny cel, opracuj plan i działaj. Działanie to nic innego jak cele krótkoterminowe, dzięki którym przybliżam się do głównego celu. To ważne punkty kontrolne, gdzie możemy sprawdzić czy idziemy w dobrym kierunku, z jaką szybkością i czy nie trzeba czegoś skorygować czyli klasyczny PDCA. To jest idealne narzędzie do weryfikacji postępu i jakości wykonanej pracy. Poza tym pokazuje nam to ile już osiągnęliśmy, a także daje możliwość świętowania i celebrowania. 

Katarzyna Pietrzyk-Bilewicz
Katarzyna Pietrzyk-Bilewicz

Dużo mówi się o nagradzaniu siebie. Czy uważasz, że nagradzanie siebie za małe sukcesy jest ważne? Jakie nagrody dajesz sobie za osiągnięcie małych celów? 

Po prostu się cieszę i jestem dumna z siebie, mam ogrom satysfakcji i to mi wystarcza. Nagród jako takich nie stosuję. Natomiast bardzo lubię nagradzać i chwalić innych – sprawia mi to ogromną przyjemność.

Uważam, że nagradzanie innych za małe sukcesy jest ważne, ponieważ motywuje ich to do dalszej pracy i wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Istnieje wiele sposobów, aby nagradzać innych za ich osiągnięcia. Może być to pochwała czy finansowy bonus.

Co motywuje Cię do pracy? 

Mam swój duży cel i krok po kroku do niego idę. Więc motywacji mi nie brakuje, wręcz przeciwnie – cały czas szukam sposobu jak przyśpieszyć dojście do celu. Z nikim się nie porównuję, nie rywalizuję, nikomu nie zazdroszczę. Cieszę się szczerze z małych i większych sukcesów moich i wszystkich innych osób. Doceniam wszystko co mam, czym dysponuję i to jakie mam możliwości. I tak sobie myślę, że nagrodą za wszystkie moje małe, średnie i duże sukcesy jest to, że żyję dobrze i szczęśliwie, na moich warunkach.

Czy uważasz, że małe sukcesy w biznesie są ważne dla Twojego rozwoju osobistego? 

Tak i to bardzo, bo jak pisałam wcześniej – moimi małymi sukcesami są nowe umiejętności i kompetencje, które rozwinę lub się nauczę oraz rzeczy, które robię lub doświadczam po raz pierwszy. Również poznawanie nowych ludzi, budowanie z nimi relacji bardzo mnie wzbogaca. Na drodze do celu stają przed nami często niespodziewane okazje i warto z nich korzystać. W moim przypadku było to przystąpienie do John Maxwell Certified Team. Tam moje umiejętności liderskie bardzo się rozwinęły i mój rozwój osobisty bardzo przyspieszył. Również przystąpienie do  Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu dało mi nowe opcje rozwoju np. możliwość wystąpień jako panelistka, branie udziału w akcjach i kampaniach społecznych, publikowanie artykułów oraz współtworzenie e-booków. Do tego nawiązuję współpracę z członkiniami klubu, tak aby móc wzrastać jeszcze bardziej. Tak więc korzystam z tego, uczę się i inspiruję. 

Czy uważasz, że małe sukcesy pomagają budować poczucie własnej wartości? 

Tak uważam i jest to bardzo ważne. Nawet najmniejszy sukces, to kolejny etap naszego rozwoju i następny krok do przodu, który doda nam wartość, wiarę w siebie i swoje możliwości. To moment, gdzie powinniśmy docenić siebie za to co potrafimy osiągnąć. Za odwagę, za pomysł lub podjętą decyzję, za determinację i konsekwencję. I to jest naprawdę ważne, bo gdy sami siebie cenimy, szanujemy, doceniamy i kochamy to nie będziemy zależni od opinii i zadania innych osób. Będziemy znać swoją wartość i naprawdę dobrze i świadomie podejmować żyć.  

Katarzyna Pietrzyk-BilewiczKatarzyna Pietrzyk-Bilewicz

Psycholog biznesu, właścicielka firmy Higiena Serwis, certyfikowana członkini Maxwell Leadership

Właścicielka firmy Higiena Serwis, założonej w 1989 roku, która z powodzeniem działa w branży czystości, dostarczając sprzęt, artykuły higieniczne i środki czystości dla firm i innych podmiotów. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania na kierunku psychologia biznesu. Jest certyfikowaną członkinią zespołu Maxwell Leadership Certified Team – wyjątkowych coachów, trenerów, mówców i profesjonalistów, którzy docierają do ludzi na całym świecie, z programami szkoleniowymi w dziedzinie przywództwa. Angażuje się także w kampanie społeczne i charytatywne. Dołączyła do Kampanii „Nie hejtuje – motywuje”. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Jest autorką różnych artykułów, współautorką e-booków, panelistką i prelegentką na eventach biznesowych.  Pomaga w rozwoju osobistym i zawodowym. Wspiera w kształtowaniu umiejętności przywódczych, zarządzaniu czasem oraz budowaniu trwałych relacji. Współpraca z Katarzyną Pietrzyk-Bilewicz pozwala zdobyć wiedzę i narzędzia, które pomogą osiągnąć cele zawodowe, jak i prywatne.

https://www.higienaserwis.pl/

Share