Maty grzewcze jako podstawowy element ogrzewania podłogowego

Nowoczesne rozwiązania grzewcze łączą w sobie funkcjonalność z łatwością montażu. Grzejniki z wifi, proste w montażu maty grzewcze czy biokominki zyskują coraz więcej zwolenników, a popularność i rosnąca konkurencja wymusza obniżenie cen. Kiedyś ogrzewanie podłogowe było synonimem luksusu, dziś maty grzewcze spotykamy w wielu mieszkaniach, a nierzadko są podstawowym elementem ogrzewania. Jak wybrać matę grzewczą? Na czym polega montaż i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedzi w artykule.

Zalety mat grzewczych

Niezaprzeczalną zaletą mat grzewczych jest wysoki komfort użytkowania. Każdy, kto choć raz przebywał zimą w domu z ogrzewaniem podłogowym wie, jak przyjemne są to wrażenia. Szczególnie istotne jest to dla rodziców dzieci, które raczkują lub bawią się na dywanie i podłodze. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu korzystanie zimą na przykład z łazienki jest o wiele przyjemniejsze. Drugą zaletą mat grzewczych jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Gdzie można zastosować maty grzewcze?

Maty grzewcze są uniwersalne i świetnie sprawdzają się pod podłogami różnego typu oraz w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu, że są bardzo cienkie, nie podnoszą poziomu posadzki i można zamontować je nawet w sytuacji, w której na początkowym etapie budowy wykonawca nie przewidywał takiej możliwości.

Z czego zbudowane są maty grzewcze?

Maty grzewcze mają zaledwie kilka milimetrów i zbudowane są z siatki z tworzywa sztucznego. W siatkę wplecione są przewody grzejne, których moc waha się od 60 do 200 W/m2. Do każdej maty dołączony jest kabel zasilający, który kieruje do gniazdka. Szerokość mat grzewczych to 50 cm, natomiast długość możemy dopasować do naszych potrzeb. Siatkę można nieco skrócić, jednak nie można naruszyć przy tym przewodów grzejnych.

Jak zamontować matę grzewczą?

Montaż maty grzewczej jest banalnie prosty i poradzi sobie z nim większość osób. Do każdej maty dołączona jest instrukcja obsługi, z której krok po kroku dowiesz się, jak zamontować matę grzewczą. Na rynku dostępne są maty samoprzylepne lub takie, do których montażu potrzebna jest zaprawa klejowa. Pierwszy typ maty grzewczej jest łatwiejszy w montażu.

Kolejnym krokiem, po przyklejeniu maty, jest położenie cienkiej warstwy plastycznej zaprawy oraz posadzki. W przypadku ogrzewania podłogowego w łazience, kuchni lub innych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, niezbędne jest także położenie izolacji przeciwwilgociowej. W tym przypadku poziom podłogi podniesie się o około 1- 2 cm. Warto pamiętać, że przewody grzejne nie powinny przechodzić nad szczelinami dylatacyjnymi.

Sposób zasilania mat grzewczych

Decydując się na matę grzewczą, mamy do wyboru dwa sposoby ogrzewania. Pierwszym sposobem jest zasilanie jednostronne . Proste w montażu i występujące najczęściej oraz maty zasilane dwustronnie, w których dwa przewody zasilające muszą wpaść do puszki elektrycznej. Maty zasilane dwustronnie są jednak cieńsze od mat jednostronnych, dzięki czemu poziom podłogi podnosi się niemal niezauważalnie.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Napar z zielonej herbaty nie tylko wspaniale smakuje, ale może…