Mężczyźni też plotkują

Uniwersytet Stanu Wirginia w USA przeprowadził badania, z których wynika, że mężczyźni bywają większymi plotkarzami od kobiet.

Plotkowanie od zawsze jest kojarzone jako domena kobiet. Mężczyźni żartują sobie, że gdy kobiety się spotkają, to plotkom nie ma końca. Ostatnie badania naukowców zdecydowanie obalają tę tezę. Wyniki demaskują płeć brzydką, która plotkuje więcej i częściej niż panie.

O czym najczęściej plotkują mężczyźni?

Mężczyźni najczęściej rozmawiają o seksie oraz kolegach i koleżankach z pracy. Panowie często wymieniają spostrzeżenia na temat szefa, awansów, zarobków, wspominają o pijących przyjaciołach, czy też chwalą się swoimi relacjami seksualnymi.

Dla porównania, kobiety wolą rozmawiać o innych kobietach, związkach, nadwadze koleżanek, teściach oraz celebrytach z pierwszych stron gazet.

552dcee90de4d6cb4b0fd329e829ee4c

Męskie ego

Mężczyźni poprzez plotkowanie próbują rozładować napięcie, stres, a także połechtać swoje męskie ego. Skrytykowanie szefa czy kolegi z pracy wpływa na polepszenie nastroju, a także podnosi pewność siebie i daje poczucie pewnego rodzaju wyższości moralnej.  Panowie najczęściej plotkują w biurze lub innym miejscu pracy, służy to według nich do zacieśniania więzi oraz tworzenia układów koleżeńskich. Kobiety wolą plotkować w spokojnej atmosferze domowego zacisza.

Panowie się bronią

Mężczyźni twardo bronią się przed wynikami tych badań. Pojawiają się głosy, że to wcale nie są plotki, ale wymienianie poglądów, doświadczeń, zwykła przyjacielska rozmowa.

plotki

Eksperci przyznają, że mężczyźni starają się plotkować dyskretniej, w sprawdzonym i zaufanym gronie, robią to też nie wprost. Małgorzata Jacyno, socjolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie z portalem natemat.pl przyznaje, że usprawiedliwianie mężczyzn jest błędem, ponieważ plotkują oni na taką samą skalę, jak kobiety i poruszają te same tematy. Panowie po prostu starają się zadawać więcej pytań i starać się, by ich plotkowanie było utrzymane w tonacji rozmowy.

Plotkowanie to jedna z najbardziej irytujących przywar każdego człowieka, robią to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wydaje się, że jest to częścią ludzkiej natury, bo kto nie lubi czasem porozmawiać o życiu innych?

 

Marta Kurpas

fot. Pinterest.com

Share