Najlepsza kawa ziarnista – jak wybrać?

Kawa jest jedną z najchętniej spożywanych używek na świecie. Pije się ją nie tylko rano dla obudzenia się po nocy, lecz również dla towarzystwa w ciągu dnia czy też nawet wieczorem. Kawa dla wielu osób jest stałym elementem dnia, dla jeszcze innym przyjemnym rytuałem, a nawet świętością jak dla włochów. Mało kto jednak wie, w jaki sposób powinno się wybierać kawę ziarnistą. Jakimi cechami powinna się charakteryzować, aby jej kupno było dobrą inwestycją?

Jaki rodzaj kawy?

Jaka jest najlepsza kawa ziarnista? Czy da się w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że na rynku istnieje jej bardzo wiele najróżniejszych odmian, co powoduje, że kawa nie jedno ma imię. Do tych zdecydowanie najpopularniejszych, których dostawy odbierają codziennie polskie palarnie kawy, zaliczyć można kawę arabica i robusta.

Kawa arabica jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą kawy. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim doskonałemu, bardzo delikatnemu smakowi. Taka kompozycja smakowa powoduje, że jest to kawa ciesząca się ogromną popularnością, której wcale nie przeszkadza to, że jest to kawa bardzo trudna w uprawie. Cierpi ona bowiem na wrażliwość ze strony insektów czy też chorób. Powoduje to, że jest ona stosunkowo droga.

Alternatywą jest kawa robusta, która, choć jest znacznie mniej wrażliwa na insekty i choroby, to jednak nie cieszy się aż tak dużą popularnością, nawet pomimo niższej ceny. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest to kawa o znacznie mocniejszym i wyrazistszym smaku, który nie każdemu odpowiada. Jest to kawa, która dla przeciętnego porannego miłośnika kawy, jest po prostu zbyt gorzką.

Skąd pochodzi dana kawa?

Gdy odwiedza się sklep z kawą i widzi przed sobą bardzo ładnie ustawione estetyczne opakowania, mało kto zastanawia się, skąd dana kawa pochodzi.. A jest to poważny błąd, ponieważ kraj pochodzenia ma bezpośrednie przełożenie na smak danej kawy. Wielu specjalistów uważa, że najlepszymi kawami na rynku są te pochodzące z Brazylii lub Kostaryki.

Jak świeża jest dana kawa?

Kupując owoce czy też warzywa, każdy z nas wie, że bardzo ważne jest to, jak są one świeże. To samo dotyczy kawy, ponieważ ma to wpływ na jej smak. Przyjmuje się, że standardowo kawę powinno się wypić do 2 lat od zapakowania, lecz wielu producentów sugeruje do roku, nawet do 6 miesięcy, dla zachowania jej najlepszego smaku i aromatu.

Ile kosztuje dana kawa?

Ostatnią sprawą, na jaką koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest cena danej kawy. Nie każdy bowiem będzie miał potrzebę kupowania bardzo drogiej kawy najlepszej jakości, jeśli tylko będzie ona używana do porannego pobudzenia. Z drugiej jednak strony, jeśli kawa to będzie napój pity jedynie dla przyjemności, bez większego praktycznego celu, warto zadbać o to, aby była to przyjemność możliwie największa, która nie będzie miała limitu w postaci swojej ceny.

Źródło: https://www.kawepale.pl/pl/

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zamknięcie w domach sprzyja makijażowemu detoksowi, to również okazja, aby…