Noże kuchenne – rodzaje, zastosowanie i jakie wybrać dla siebie?

Co by dużo nie mówić, wśród akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdej kuchni – tej na wymiar i tej gotowej z serii „złóż mnie sam” – nie może zabraknąć zestawu noży, który to stanowi jeden z ważniejszych elementów przygotowania potraw oraz może być też nie lada dekoracją przestrzeni do gotowania. Masz już noże kuchenne?

Opcji zakupu różnego rodzaju noży do gotowania mamy całkiem sporo. Niewątpliwy prym wiodą w tym przypadku tzw. bloczki ozdobne z zestawem noży (stawiamy taki bloczek na blacie kuchennym i w razie potrzeby wyciągamy z niego odpowiednie ostrze, dzięki wystającym rączkom noży). Można też zrezygnować z atrakcyjnych zestawów i samodzielnie skomponować tenże asortyment, dokupując do niego np. odpowiednio długą listwę magnetyczną. Jakie jednak właściwie mamy rodzaje noży i do czego służą? Odpowiedź na te pytania na pewno może znacznie ułatwić decyzje o tym, które z nich wybrać dla siebie.

Nóż szefa kuchni

Posiada on szerokie i płaskie ostrze, które nadaje mu niebywałej funkcjonalności, uniwersalności i wygody stosowania podczas krojenia różnego rodzaju produktów. Idealnie nadaje się również do siekania, cięcia, szatkowania i innych mniej lub bardziej precyzyjnych zadań. Zwany również nożem Santoku, jest on szczególnie popularny w kuchni japońskiej, a jego ostrze zwieńcza wyraźne, szpiczaste zakończenie.

Tasak

Kojarzony zwykle z pracami masarskimi, tasak posiada wielką wartość dla wprawnego kucharza. Co prawda precyzja jego cięcia nie należy do najlepszych, jednak w rozdzielaniu mięsa i szybkim jego porcjowaniu nie ma on sobie równych. Z mniej popularnych zastosowań – zaczerpniętych z kuchni azjatyckiej – tasak nadaje się również idealnie do siekania ziół. Dzięki niemu wytniemy również duże kawałki owoców, ryb czy pokroimy sprawnie warzywa w tzw. piórka. W Tajlandii jest on chyba najbardziej lubianym i docenianym ostrzem (zaraz obok noży służących do obierania owoców).

Nóż do obierania

Bywa, że precyzja jest dla kucharza dużo ważniejsza niż wielkość noża. Ostrze do obierania jest tego doskonałym przykładem. Wariantów jego wykonania jest obecnie na rynku kilka, a różnią się one w szczególności długością i kształtem ostrza. Co prawda nie pokroimy nimi nic w plastry (a jeśli spróbujemy na pewno będzie to mało wygodne), ale jeśli najdzie nas ochota na ozdoby z np. rzodkiewek, to na pewno będą prezentować się one bardzo ładnie.

Nóż do pieczywa

Tego noża nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każdego ranka kroimy nim bułki oraz świeży chleb, a on wchodzi w pieczywo jak w masełko. Co prawda jego krawędź tnąca wygląda niczym piła do drewna, ale to właśnie dzięki takiemu ukształtowaniu jest taki efektywny. Ostrza tego typu nadają się również do krojenia wypieków, pieczeni, pomidorów na plastry oraz cytryn.

Nóż do mięsa

Nóż ten posiada średnio szerokie ostrze, za to jego twardość nie pozostawia złudzeń, iż jest wykonany do przecinania nawet najbardziej twardych kawałków mięsa. Dla niektórych może być zbyt masywny. Wśród rodzajów noży do mięsa wyróżnia się także specjalistycznie ukształtowane produkty, przeznaczone między innymi do wędlin, trybowania oraz ryb.

Inne rodzaje noży kuchennych

Wymienione wyżej rodzaje noży to w zależności od potrzeb kucharza podstawa (w tej czy innej konfiguracji). Są jednak ostrza, których nie wymieniliśmy dotychczas, gdyż ich zadania są bardzo precyzyjne i nie każdemu przydadzą się podczas przygotowywania potraw. Wśród takiego asortymentu znajdziemy przede wszystkim:
– nóż do smarowania zwany również nożem śniadaniowym,
– nóż do sera,
– nóż do ziół,
– nóż do pizzy,
– całą gamę noży dekoracyjnych,
– nóż do sałaty z plastikowym ostrzem

Dziękujemy portalowi Blog.KuchniePinio.pl za współpracę merytoryczną.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jak zmieścić wszystko co jest potrzebne do małego mieszkania?