Odżywki białkowe – skoncentrowane źródło protein

Odżywki białkowe to popularne suplementy diety, które powszechnie stosowane są zarówno przez początkujących miłośników aktywności fizycznej, jak i przez zaawansowanych zawodników. To preparaty, które umożliwiają dostarczenie do ustroju skoncentrowanej dawki protein, co ułatwia pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na białko wśród sportowców. Odżywki białkowe mogą wspierać także proces redukcji tkanki tłuszczowej i sprzyjać osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to skoncentrowane źródło protein. To preparaty, które dostarczają do ustroju cenne aminokwasy, niezbędne do rozbudowy masy mięśniowej i kształtowania sylwetki. Odżywki proteinowe mogą zawierać także węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne, jednak ich najistotniejszym elementem jest białko, które może hamować katabolizm i nasilać procesy anaboliczne w organizmie człowieka.

Odżywki białkowe to łatwe i szybkie źródło protein, które w wyniku zwiększonego zużycia białek ustrojowych, ułatwia uzupełnienie makroskładnika w codziennej diecie sportowca. Tym samym preparaty białkowe mogą dostarczać do ustroju odpowiednie ilości cennego makroskładnika i wspierać prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Odżywki białkowe to preparaty, które sprawdzą się w diecie każdej osoby aktywnej fizycznie – wspomogą pokrycie zapotrzebowania na białko i przyspieszą osiągnięcie pożądanych efektów wśród początkujących zawodników, jak i wśród doświadczonych sportowców.

Odżywki białkowe to wsparcie zarówno dla osób uprawiających sporty siłowe, jak i wytrzymałościowe. To także cenny składnik diety wśród osób, którym zależy na redukcji masy ciała.

Wybór odżywki białkowej

Dlaczego warto stosować odżywki białkowe?

Odżywki proteinowe mogą:

 • uzupełniać niedobór białka w codziennej diecie,
 • wspomagać zwiększenie siły,
 • hamować rozpad tkanki mięśniowej,
 • nasilać syntezę białek mięśniowych,
 • przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej,
 • zapobiegać utracie masy mięśniowej,
 • wspierać regenerację mięśni po treningu,
 • nasilać poposiłkową termogenezę.

Rodzaje odżywek białkowych – jakie białko wybrać?

Rynek odżywek białkowych jest dobrze rozwinięty, dzięki czemu każdy miłośnik aktywnego trybu życia może znaleźć suplement diety dopasowany do swoich potrzeb i preferencji. Szeroki asortyment preparatów proteinowych wyróżnia również markę Ostrovit, która oferuje konsumentom odżywki białkowe o różnych pojemnościach i wariantach smakowych. Jakie są najpopularniejsze preparaty białkowe i który z nich wybrać?

 • Białko serwatkowe – najpopularniejsza odżywka białkowa, która szybko się trawi i wchłania, dostarczając do organizmu wszystkie niezbędne aminokwasy. Wśród białek serwatkowych można wyróżnić trzy typy preparatów, a mianowicie:
  • hydrolizat białka serwatki – zawartość czystego białka w produkcie może sięgać nawet 100%,
  • izolat białka serwatkowego – zawiera 90-95% czystego białka,
  • koncentrat białka serwatki – wyróżnia się zawartością czystego białka na poziomie ok. 80%;
 • Białko kazeinowe – składnik odżywek białkowych, który znacznie wolniej się trawi i wchłania niż białko serwatkowe, dlatego też kazeina rekomendowana jest jako białko na noc;
 • Białka roślinne – alternatywa dla osób, które rezygnują z produktów odzwierzęcych. Wśród odżywek roślinnych najpopularniejsze jest białko sojowe, jednak często można spotkać się także z izolatem białka grochu;
 • Białko wołowe – hydrolizowane proteiny wołowe, które wyróżniają się świetną przyswajalnością. Alternatywa dla osób, które nie tolerują laktozy lub kazeiny;
 • Białka jaja kurzego – dobrze tolerowane i łatwo przyswajalne białko, które nie zawiera laktozy.

Wybór odpowiedniej odżywki białkowej to kwestia indywidualna. Preparat proteinowy należy dobrać do własnych potrzeb, stosowanej diety i celów treningowych. Jednak każda odżywka białkowa przyjmowana zgodnie z rekomendacją producenta, może przyczynić się do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli twoja cera po wakacjach stała się sucha, napięta, a…