Ogrody wertykalne – jak nadać wnętrzu stylu

Ogrody wertykalne

Nie wiesz jak nadać Twojemu wnętrzu charakteru i stylu? Czujesz, że ciągle czegoś mu brakuje? Odpowiedzią będzie – ogród wertykalny. Jest to niezwykle ciekawy sposób na udekorowanie wnętrz roślinami. Kiedyś popularne w wielkich biurowcach, dziś cieszą się popularnością też w domach. Ogród wertykalny możesz stworzyć nawet w łazience. Nie wiesz jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Założenie prostego ogrodu wertykalnego w domu nie jest niczym trudnym. Potrzebujesz odrobiny wyobraźni, czasu i trochę wiedzy o roślinach. W sklepach ogrodniczych istnieje ogromny wybór roślin. Dostaniesz tu fachową poradę na temat każdej z nich. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej zdecydować, jaka roślinność będzie się najbardziej nadawać. Na rynku istnieje wiele gotowych systemów, które łatwo będzie zamocować na ścianie. Konstrukcję możesz równie zbudować sam. 

Wybór miejsca

Najlepszym miejscem na ogród wertykalny będzie ściana o wystawie zachodniej lub południowej. Spytasz dlaczego? W tym miejscu będą panowały dobre warunki świetlne. W zależności od wielkości Twojego ogrodu ściana, na której chcemy go założyć, powinna być wytrzymała. Pamiętaj, jest to żywa ozdoba twojego wnętrza i nie powinna być postawiona w miejscu o nadmiernej ekspozycji na uszkodzenia. 

Wybrane rośliny warto kupić i posadzić kilka tygodni przed montażem ogrodu. Rośliny zazwyczaj uprawia się w specjalnie dostosowanych modułach lub kieszeniach. Powinny być one zamontowane na solidnych i dobrze trzymających konstrukcjach, które zostaną przymocowane do ściany. 

Wybór roślin

Do ogrodów wertykalnych dobrze wybrać gatunki roślin, które będą łatwe w uprawie. Pamiętaj, że rośliny rozrastają się z biegiem czasu. Warto jest wybrać rośliny, które, nie wymagają dużo miejsca i mają ograniczony wzrost. Gatunki roślin wybrane do ogrodu powinny stworzyć odpowiedni efekt wizualny.

W ogrodach można stosować zdecydowaną większość popularnych domowych gatunków. To od Ciebie zależy jakie rośliny będą najlepsze do Twojego ogrodu wertykalnego w Warszawie. Jeśli jesteś ogromnym maniakiem roślin i lubisz spędzać dużo czasu na ich pielęgnacji, możesz wybrać bardziej wymagające rośliny. Jeżeli jednak Twój czas jest ograniczony, wybierz rośliny proste i niewymagające w uprawie. Będą to wszystkie kaktusy i sukulenty. Sukulenty to rośliny przystosowane do życia w warunkach ograniczonej dostępności do wody. Potrafią gromadzić wodę na kilka tygodni, dzięki czemu można je rzadziej podlewać.

Pielęgnacja

Konieczna jest prawidłowa pielęgnacja roślin, czyli regularne podlewanie i nawożenie. Ogrody wertykalne mają możliwość automatycznego systemu nawadniania, ale trzeba o tym pomyśleć na etapie budowy konstrukcji. Rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub inne choroby. Powodem może być zbyt wielkie zagęszczenie. Pamiętnej o regularnym przycinaniu roślin zwłaszcza w początkowym okresie.  

Zdarza się, że rośliny w ogrodzie wertykalnym umierają mimo dobrych warunków. Powodem może być nadmierna wentylacja danego pomieszczenia, używanie środków chemicznych i środków czystości o mocno toksycznym składzie. 

Artykuł sponsorowany

Share