Oszczędzaj z ekogroszkiem

ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem stałym używanym do ogrzewania budynków. Wytwarza się go z wysokokalorycznego węgla (powyżej 24MJ/kg) z niską zawartością siarki (poniżej 1 proc).  Jako źródło ciepła musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim jego spiekalność powinna wahać się między 0, a 50. Wilgotność musi utrzymywać się na poziomie, nie wyższym niż 12 proc. Im wyższa kaloryczność, tym lepsza jest jakość ekogroszku. Granulacja tego paliwa powinna zawierać się w przedziale od 5 do 25 mm. 

Gdzie znaleźć najlepszy ekogroszek? 

Palenie ekogroszkiem jest opłacalne, jeśli paliwo pochodzi od sprawdzonego producenta, takiego jak: https://energobielsk.pl/. Tylko odpowiednia wilgotność, wysoka kaloryczność i niska zawartość popiołu gwarantują ekonomiczne wykorzystanie węgla. Najczęstszym czynnikiem wyboru ekogroszku jest oczywiście cena, warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty np. możliwość transportu paliwa pod wskazany adres, pochodzenie i opinie znajomych. Obecnie składy proponują węgiel zapakowany w worki, na których zawierają się wszystkie niezbędne informacje.  

Jaki model pieca na ekogroszek będzie najlepszy?

Ekonomiczne palenie ekogroszkiem zależy od modelu pieca. Kotły dzieli się na te zamontowane w domach przed 2009 i po 2009 r. W starszych budynkach brakuje izolacji, dlatego potrzebują one 100-120 W mocy na metr kwadratowy. Oznacza to, że w domu o powierzchni 100 m2, potrzebny jest piec o mocy 12 kW. W nowszych budynkach wystarczą kotły o mocy 9 kW. Dostępne na rynku piece na ekogroszek różnią się między sobą nie tylko mocą, ale również sposobem podawania paliwa, rodzajem palnika, wymiennika i sterowników. Najprościej obsługuje się piece z automatycznym podajnikiem ekogroszku, choć doświadczony użytkownik może znacznie wydajniej palić korzystając z pieca dwustronnego. Mając niewielką kotłownię, warto zdecydować się na kocioł z poziomym wymiennikiem, który jest smuklejszy, płytszy i wyższy. W niskim pomieszczeniu sprawdzi się pionowy wymiennik, który jest dużo niższy. Jeśli paliwem kotła będzie wyłącznie ekogroszek warto wybrać piec z retortą fajkową. Z miałem lepiej poradzą sobie palniki rynnowe i żeliwne.      

Materiał partnera


Komentarze

komentarze