Ozdoba tarasu i balkonu – nie tylko meble, pamiętajmy o płytkach

Kiedyś taras i balkon schodziły na dalszy plan, jeśli chodzi o wykańczanie i aranżowanie domu czy mieszkania. Aktualnie czasy się zmieniły i traktowane są one na równi z innymi przestrzeniami domowymi. Bardziej dbamy o to, by stworzyć na nich przytulny klimat, ozdabiając i meblując z taką samą uwagą jak salon czy sypialnię. Taras stał się przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni domu. Korzystamy z niego, gdy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu, gdy spotykamy się z rodziną lub znajomymi i planujemy pogaduszki przy kawie. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl à propos wystroju tarasu czy balkonu, są meble ogrodowe. Owszem, są one bardzo istotnym elementem aranżacji, jednak warto zacząć od wyboru odpowiedniej posadzki.

Płytki tarasowe jako podstawowy element wystroju tarasu i balkonu

Lato, słońce, przyjemny delikatny wiatr, piękny ogród wokół. Siedzimy na tarasie i spoglądamy w dół – brzydka wylewka betonowa zamiast pięknej posadzki? Pora to zmienić! Okazuje się, że na rynku jest ogromny wybór płytek. Jakie płytki na taras wybrać? Przed ostatecznym wyborem należy przeanalizować pewne parametry:

  • twardość płytek (symbol 5 lub 6 stopni w skali Mohsa),
  • mrozoodporność,
  • niska nasiąkliwość (około 3%),
  • antypoślizgowość (co najmniej R10),
  • ścieralność (klasa IV lub V).

To najważniejsze z parametrów, którym powinniśmy się przyjrzeć, chcąc zakupić odpowiednie płytki tarasowe. Ich przeznaczenie jest specyficzne – będą narażone na stały kontakt ze stale zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady, promienie UV, temperatura. Ponadto taras jest miejscem, w którym często umieszczamy ciężkie donice z roślinami, meble i inne przedmioty, które mogą przyczyniać się do uszkodzeń mechanicznych płytek tarasowych. Mrozoodporne płytki są często fakturowane, by miały chropowatą powierzchnię, co zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Jak widać, istnieje wiele ważnych parametrów, które muszą być spełnione, aby płytki tarasowe były bezpieczne i wytrzymały wzmożone oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Ozdoba tarasu i balkonu

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej na posadzkę tarasową?

Ludzie chcą być bliżej natury, dlatego też coraz częściej wybierają naturalne materiały. Na tarasach możemy spotkać panele drewniane, np. z drzew egzotycznych lub naszej rodzimej sosny albo dębu. Nie można zaprzeczyć, że taka podłoga tarasu wygląda przepięknie, ale ma swoje wady. Drewno wymaga stałej pielęgnacji, jest narażone na blaknięcie, grzyby i inne uszkodzenia. Na co w takim razie powinien zdecydować się ktoś, kto kocha naturę, ale nie chce zbytnio angażować się w pielęgnację posadzki tarasowej? Odpowiedź jest jedna: granit! Granit to głębinowa skała o budowie jawnokrystalicznej. Powstaje na skutek stygnięcia lawy, co dzieje się w temperaturze 1400 stopni Celsjusza! Z pewnością to dzięki temu zawdzięcza swoją niesamowitą wytrzymałość.

Ozdoba tarasu i balkonu

Kolory, kształty, wymiary płytek tarasowych – ogromny wybór stylów

Płytki tarasowe z granitu są idealnym wyborem. Oferują wszystkie ważne cechy, które zapewnią długie i bezproblemowe użytkowanie na zewnątrz domu. Nie będzie problemu z dopasowaniem ich do elewacji budynku, gdyż dostępność kolorów jest ogromna. Jeśli zaś chodzi o kształty, to najczęściej spotykanymi płytkami tarasowymi są te w kształcie kwadratu (60 × 60 cm) lub prostokąta. Istotną rzeczą jest także ich grubość – tutaj także dostępnych jest kilka wariantów do wyboru. Bogata różnorodność płytek pozwoli dopasować coś do naszego ulubionego stylu. Bardzo popularne są płytki w neutralnych kolorach, gdyż są ponadczasowe i zmiana trendów im niegroźna. Wystarczy wymienić mniejsze elementy dekoracyjne na tarasie, np. poduszki, lampiony czy doniczki. Tak małym kosztem można nadać zupełnie nowego charakteru tej zewnętrznej części domu.

Planując wystrój tarasu czy balkonu, zacznijmy od wyboru odpowiednich płytek. Płytki podłogowe na zewnątrz muszą spełniać wspomniane wcześniej parametry. Nie zapominajmy o tym, gdyż to sprawa bezpieczeństwa wszystkich domowników i gości. Stawiajmy na produkty sprawdzone i trwałe, które bez wątpienia posłużą nam przez długi czas. Płytki tarasowe z granitu to inwestycja, która zaowocuje większą ilością czasu wolnego, gdyż nie wymagają one skomplikowanej pielęgnacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Płytka na taras czy balkon to ważna część aranżacji tych miejsc. W sieci można znaleźć inspiracje i dużo informacji na ich temat. Jesteśmy pewni, że stawiając na ten materiał wykończeniowy, nawet najbardziej wymagający klienci będą zadowoleni!

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Piękne, idealnie równe loczki to prawdziwy dar, jaki mogła Wam…