Parkiet dębowy w jodełkę – klasyczny wybór z nutą luksusu

Parkiet dębowy w jodełkę

Drewniana podłoga dodaje wnętrzu elegancji i wyrafinowanego stylu. Wzór w jodełkę, dawniej kojarzony w Polsce wyłącznie z budownictwem peerelowskim, w wielkim stylu powrócił na salony. Czym różni się jodełka klasyczna od jodełki francuskiej? Który parkiet wybrać, by dodać pomieszczeniu klasy? Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm wariantom.

Istnieje wiele rodzajów parkietów, jednak to parkiet jodełka klasyczna (zwany także jodełką angielską oraz Herringbone) i jodełka francuska (znany także pod nazwą Chevron) cieszą się największą popularnością. Oba parkiety posiadają swoje unikalne cechy i są cenione zarówno przez właścicieli domów, jak i projektantów wnętrz. Jakość, profesjonalizm i szeroki wybór dębowych podłóg oferuje polski producent Styl Drzewa.

Parkiet jodełka klasyczna i jodełka francuska – czym się różnią?

Różnica między parkietem w jodełkę klasyczną i francuską polega przede wszystkim na sposobie układania desek. Parkiet jodełka klasyczna to tradycyjny rodzaj parkietu, w którym krańce desek przylegają bezpośrednio do siebie. Podczas układania należy łączyć krótszy bok deseczki z dłuższym pod kątem prostym, tworząc w ten sposób prostokątne wzory. Nieco bardziej wyrafinowany i subtelny jest parkiet jodełka francuska. Może występować w dwóch wariantach docięcia desek, tj. 30° lub 45°. Końce desek parkietowych, układanych w ten sposób, stykają się ze sobą symetrycznie, jak w choince.

Parkiet dębowy w jodełkę

Jodełka klasyczna i jodełka francuska – do jakiego wnętrza?

Zarówno parkiet typu jodełka klasyczna, jak i jodełka francuska mają swój niepowtarzalny urok i dodają pomieszczeniom wyrafinowanego stylu. Możemy je spotkać w eleganckich i luksusowych willach, rezydencjach, hotelach i restauracjach, a także gabinetach i bibliotekach. Niezwykle pięknie prezentują się w wysokich i przestronnych wnętrzach mieszkań, dlatego są doskonałym pomysłem na podłogę w kamienicy lub mieszkaniu z wysokim sufitem. Jodełka klasyczna może wspaniale współgrać z bogato zdobionymi meblami i detalami architektonicznymi, świetnie prezentuje się również w minimalistycznym stylu skandynawskim. Subtelny wzór jodełki francuskiej będzie pasował zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.

Wzór parkietu w jodełkę – czy wyjdzie z mody?

Dębowa podłoga w jodełkę to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie eleganckiego i stylowego wnętrza. Mimo iż wzór jodełki jest znany od stuleci, niezmiennie cieszy się popularnością i uznaniem w świecie designu. Parkiet w jodełkę jest bez wątpienia uniwersalny i ponadczasowy, pasuje do wielu stylów wnętrz, a to oznacza, że przez długie lata nie wyjdzie jeszcze z mody.

Anna Abramowska

Share