Partyworker, czyli bezpieczeństwo podczas imprez na najwyższym poziomie

Partyworker

Istnieje wiele form wolontariatu, jednak partyworker to nowość w polskim społeczeństwie. Czym się zajmuje, jaka jest jego misja i gdzie dokładnie można go spotkać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Partyworker – kim jest?

Partyworker to osoba pracująca, głównie na imprezach masowych lub klubach, poza instytucjami pomocy społecznej. Nie jest to jednak pracownik baru, pubu, czy dyskoteki. To osoba z zewnątrz, której celem jest edukowanie bawiącej się młodzieży o skutkach, jakie może nieść za sobą przygodny seks bez zabezpieczenia i nadużywanie czy mieszanie narkotyków. Są to w dużej mierze osoby, które same doświadczyły szkód związanych z tego typu niekontrolowanymi zachowaniami i chcą ustrzec przed nimi innych. Nie jest to w żaden sposób nagabywanie ani zaczepianie młodzieży podczas zabawy. Wiele klubów udostępnia partyworkerom miejsca, gdzie w razie potrzeby, każdy z imprezowiczów, może w dyskretny sposób zwierzyć się wolontariuszom.

Partyworker

Jaka jest idea i misja imprezowego wolontariatu?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, partyworkerzy to w większości wolontariusze lub osoby wykonujące swoją pracę za symboliczne wynagrodzenie. Każdy z nich jest specjalnie wyszkolony w tym zakresie. Tak aby móc jak najlepiej doradzić młodzieży, która w imprezowym środowisku czuje się najbezpieczniej. Szkolenia dla partyworkerów przeprowadzają takie stowarzyszenia jak: Poznańska Grupa Animacji Społecznej „Rezerwat”, a także Monar i Lambda. Ich misją jest przede wszystkim przekazanie wiedzy młodym ludziom, jakie zagrożenia wynikają, chociażby z zażywania narkotyków. W przystępny sposób tłumaczą, w jaki sposób należy się bezpiecznie i kulturalnie bawić. Ideą jest zminimalizowanie konsekwencji zażywania syntetyków, ponieważ przez niewiedzę młodzi ludzie mogą zmarnować sobie życie.

Partyworker

Partyworkerzy a ich działanie

Partyworkerzy mogą zarówno rozdawać uczestnikom imprezy ulotki informacyjne lub po prostu czekać na nich przy swoich wyznaczonych do tego celu stanowiskach. Kluby bardzo chętnie współpracują z tego typu wolontariuszami. Wierzą, że dzięki nim młodzież będzie bardziej dbała o jakość i sposób zabawy. Partyworkerzy charakteryzują się przede wszystkim dyskrecją i dobrym, nienachalnym podejściem. Ważny jest też ton i forma wypowiedzi. Nie ma tu miejsca na pouczanie, dzięki temu młode osoby chętniej przychodzą do danego miejsca. Bardzo często zdarza się, że takie osoby nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach ani nie potrafią znaleźć pomocy, gdy pojawi się jakiś poważny problem. Partyworkerzy sprawiają, że młodzież w komfortowych dla nich warunkach, potrafi się przed nimi otworzyć. Dzięki temu wolontariusze mogą im doradzić, a nawet uświadomić, że wymagają oni specjalistycznej pomocy, co bardzo często może nawet uratować im życie.

Czy zawód Partyworkera jest wg Ciebie potrzebny?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Share