Patelnia – jak wybrać najlepszą?

Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna kuchnia jest dziś na miarę złota. Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Jeśli często przygotowujemy różne posiłki – potrzebujemy odpowiednich garnków. Na rynku dostępne są różne patelnie, każda z nich ma wiele zalet, ale i konkretne przeznaczenie. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Ci wybrać odpowiednią patelnie do swoich potrzeb!

Patelnia aluminiowa z powłoką marmurową

Patelnia aluminiowa z powłoką marmurową
Fot. Tadar.pl

Świetnie odnajduje się w przygotowaniu dań z różnych krańców świata. Kuchni chińskiej czy indyjskiej. Można na niej smażyć, gotować czy dusić na parze. Patelnia jest lekka i bardzo wytrzymała. Wewnętrzna powłoka jest odporna na różne zarysowania i nie odkształca się. Nadaje się na kuchenkę tradycyjną jak i indukcyjną.

Patelnia ceramiczna

patelnia ceramiczna
Fot. Tadar.pl

Jedna z najpopularniejszych patelni ostatnich lat. Patelnie ceramiczne nagrzewają się niezwykle szybko, nawet do temperatury 400 °C. Patelnia z powłoką ceramiczną, najczęściej ma wewnętrzna stronę w białym kolorze. Jest ona niezwykle wytrzymała i bezpieczna. Bardzo trudno ją zarysować. Świetnie sprawdza się przy przygotowaniu zdrowych posiłków – potrzebuje niewielką ilość tłuszczu, albo wcale – ze względu na powłokę nieprzywieralną. Patelnia ceramiczna idealnie nadaje się do smażenia wszystkich rodzajów mies, duszenia warzyw i gotowania. Odpowiednie czyszczenie patelni ceramicznej, pozwoli cieszyć się jej przydatnością przez długi czas. Trzeba pamiętać, aby przed wyczyszczeniem patelnia całkowicie ostygła. Nie można jej myć, gdy jest gorąca, a nawet jeszcze letnia. Nie używamy szczotek i druciaków, które mogą zarysować powłokę. Producenci odradzają też, mycie takiej patelni w zmywarce.

Patelnia nierdzewna

Patelnia nierdzewna
Fot. Tadar.pl

Niezwykle odporna i twarda patelnia. Patelnia nierdzewna nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury, jest także odporne na korozje. Idealna do kuchenek indukcyjnych. Przed przystąpieniem do użytku należy patelnie dobrze rozgrzać, najlepiej na małym ogniu. Rozgrzewanie nie następuje równomiernie. Warto zdać sobie sprawę, że taka patelnia jest bardzo ciężka.

Patelnia stalowa

Patelnia stalowa
Fot. Tadar.pl

Takie patelnie są wytwarzane ze stali węglowej i nie mają typowej powłoki. Dzięki temu, są bardzo odporne i wytrzymałe. Brak powłoki możne powodować przywieranie potraw smażonych jak np. mięsa. Dlatego, też wymaga bardzo dużej ilości tłuszczu. Warto zwrócić uwagę, aby przed użyciem dobrze ją rozgrzać. Jest jedną z najbardziej polecanych patelni przez fachowców. Jako jedyna ma gwarancje nie występowania reakcji chemicznych – które mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Taka patelnia może służyć nam przez wiele lat, a im dłużej z niej korzystamy tym jej właściwości polepszają się. Poza tym jest bezpieczna dla środowiska. Taką patelnie bez problemu wyczyścimy w zmywarce. Ponadto nadaje się do przygotowywania potraw w piekarniku. Trzeba pamiętać, aby zahartować taką patelnie – tzn., zakonserwować. Producenci proponują, aby tuż przed pierwszym użyciem, nalać na patelnie gorącą wodę i zagotować. Czynność powtórzyć kilka razy.

WOK

wok
Fot. Tadar.pl

Od kilku lat bije rekordy popularności w naszym kraju. Wok znany jest z przygotowania dań kuchni azjatyckiej, ale też świetnie odnajduje się w różnych kuchniach z całego świata. Wok charakteryzuje się małym dnem i wysokimi, lekko pochyłymi bokami. Potrawy w nim przygotowane nie potrzebują dużej ilości tłuszczu. Świetnie sprawdza się do przygotowania szybkich potraw smażonych, gotowanych czy duszonych. Przed przygotowaniem posiłków, trzeba dobrze rozgrzać patelnie. Potrawy przygotowywane w woku, są w bardzo wysokiej temperaturze – dlatego trzeba pamiętać o ciągłym mieszaniu. Ze względu na wysoką temperatura, kocherze polecają, aby wszystkie przyprawy dodawać na samym końcu. Przy gotowaniu na parze może być potrzebny specjalny koszyczek, który najczęściej przykrywa się liśćmi kapusty lub sałaty.

Patelnia grillowa

Fot. Tadar.pl

Grillowa patelnia polecana jest dla osób, które chcą przygotowywać dania bez tłuszczu. Są one lekkie i niskokaloryczne. Patelnia grillowa, polecana jest przez lekarzy i dietetyków, ze względu na najzdrowszą formę obróbki termalnej. Tłuszcz z potraw ocieka na dno patelni, nie zmieniając przy tym smaku potraw. Taka patelnia rozgrzewa się równomiernie. Nie używamy do niej pokrywek. Dostępne są patelnie na zwykłą kuchenkę jak i indukcje.

Zestawy

Fot. Tadar.pl

Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniej patelni, dobrze jest zainwestować w różne zestawy. Oszczędzamy przez to nie tylko pieniądze, ale i czas. W końcu praktycznie w każdym domu, znajdują się różne patelnie. Mniejsze, większe oraz o różnej powłoce.

Pamietaj o pokrywce!

Nie każdy pamięta o tym, aby razem z patelnią kupić od razu do niej pokrywkę. To bardzo ważne, nigdy nie wiemy, kiedy może nam się przydać, Dobrze dopasowana pokrywka to połowa sukcesu, szczególnie jeśli dusimy warzywa czy smażymy mięso.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Choć na co dzień przebywamy z innymi ludźmi i wydawałoby…